Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Choroniu
ŚLADAMI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
W dniu 15.05.2018 r. uczniowie z naszej szkoły udali się do Szczekocin, by podążyć szlakiem Tadeusz Kościuszki. Historię Szczekocin oraz okolic przybliżył uczniom pan Andrzej Orliński należący do Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic oraz pan Zbigniew Bryła nauczyciel i pasjonat historii.
Pan Andrzej poprowadził nas szlakiem Tadeusz Kościuszki rozpoczynając naszą przygodę od pomnika T. Kościuszki na rynku. Pomnik ten ufundowało społeczeństwo Szczekocin w setną rocznicę śmierci Naczelnika w 1917 r. Uczniowie uczcili pamięć Kościuszki składając kwiaty i znicze. Następnie szlak poprowadził nas do miejscowości Wywła gdzie na okolicznych polach 6 czerwca 1794 roku rozegrała się jedna z ważnych bitew Insurekcji Kościuszkowskiej. Dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę oddziały stoczyły nierówną bitwę z przeważającymi siłami pruskimi i rosyjskimi. Dzięki opowieściom mogliśmy poczuć ducha walki, a nawet wczuć się w emocje jakie towarzyszyły kosynierom podczas bitwy. Uczniowie odwiedzili też Kopiec, miejsce gdzie pochowanych jest wielu kosynierów jak również znajduje się tam tablica upamiętniająca miejsce, gdzie śmiertelnie ranny został chłopski bohater spod Racławic Bartosz Głowacki.
Podczas naszej wędrówki na każdym kroku uczniowie mogli odnaleźć ślady historii z czasów Powstania Kościuszkowskiego, a wyznaczały je kopce, tablice, pomniki, krzyże i metalowe kosy.
Na koniec uczniowie odwiedzili Izbę Pamięci znajdująca się przy Zespole Szkół w Szczekocinach. Była to niezwykła lekcja historii, dzięki wspaniałym ludziom pasjonatom, uczniowie mogli poznać i niemal dotknąć historii, która miała miejsce tak niedaleko naszej miejscowości.
SYMBOLE POLSKIEJ WOLNOŚCI
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas I-V wzięli udział w konkursie plastyczno-wiedzowym pt. ,,Symbole Polskiej Wolności". Przez 10 tygodni od lutego do maja uczniowie zabierali raz w tygodniu do domu kolorowankę związaną z polską historią, a były to między innymi (Godło Orzeł Biały, Husarz, Szlachcic XVII wieczny, Józef Piłsudzki, Dywizjon 303, Lech Wałęsa, Maria Konopnicka i in.) Następnie kolorowali rysunek zgodnie z prawdą historyczną i przygotowywali ustnie krótką informację na temat kolorowanego obrazka, którą musieli się wykazać przed nauczycielem w bibliotece szkolnej.Za wykonanie zadania mogli otrzymać 1- 5 punktów za pokolorowanie obrazka i 1-5 punktów za wiedzę.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do konkursu, jednak do końca dobrnęło zbierając całe 10 obrazków 8 uczniów. Udział w konkursie wymagał od uczniów systematyczności, dokładności, staranności wykonania i wiedzy historycznej.
I miejsce z max sumą 100 pkt. zajął Michał Mrowiec z klasy II
II miejsce z sumą punktów 99,5 Eliza Męcik z klasy III i Wiktor Łyszczarz z klasy IV
III miejsce z sumą punktów 98,5 Tomasz Strzelczyk z klasy III
Do grona zwycięzców należą również:
Krystian Czerwik z klasy I
Julia Kurzacz z klasy IV
Wojciech Mrowiec z klasy V
Dominik Ślusarczyk z klasy V
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i doskonałej wiedzy a w nagrodę uczniowie oprócz dyplomów i upominków udali się na pizzę do pizzerii.
KONSTYTUCJA 3 MAJA
W dniu 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczcili zbliżającą się 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przez długi czas o tak ważnym dla narodu polskiego wydarzeniu nie mówiło się prawie wcale, dopiero w 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu Święta Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja przeszła do historii jako druga w świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. a pierwsza w Europie przed konstytucją francuską z 1791 roku, demokratyczna ustawa zasadnicza z XVIII wieku.
,, Mówią o nas, że jesteśmy narodem - jak żadne inne- zafascynowane przeszłością i miłością do Boga i Ojczyzny"
Cóż znaczą dla współczesnego młodego pokolenia te słowa? Czy można je zlekceważyć, wymazać z naszej świadomości? Czy inne narody mylą się przypisując nam te cnoty?
Naszym zadaniem jest utwierdzać siebie i innych, że posiadamy nadal te cnoty, może tylko trochę przyćmione zostały trudnościami dnia codziennego. Przede wszystkim bądźmy Polakami, dumni ze swojej historii.
O tych wydarzeniach pamiętają nasi uczniowie, hymnem, pieśnią i słowem przybliżają nam wydarzenia z naszej historii.
SPOTKANIE Z PANEM MASZCZYKIEM
W ramach przygotowania do obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości naszą szkołę w dniu 19 kwietnia odwiedził Pan Jerzy Maszczyk Starszy Chorąży Sztabowy. Człowiek, którego pasją są samoloty, strzelectwo i historia regionalna. Pan Maszczyk jest obecnie na emeryturze, ale swoją młodość spędził w lotnictwie zajmując się obsługą samolotów i śmigłowców. Miał okazję przebywać m.in. w Anglii i USA. Jest też technikiem lotniczym klasy mistrzowskiej. Należy również do Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligii Obrony Kraju. Drugą swoją pasję rozwija i pielęgnuje do dzisiejszego dnia, a jest nią historia związana z naszą miejscowością. Uczniowie mogli dowiedzieć się ciekawych informacji m.in. o Panu Stanisławie Masłoniu, Pani Elżbiecie Zawackiej ,,Zo" jedynej kobiecie wśród Cichociemnych, Panu Antonim Rosikoniu oraz wysłuchać ciekawych opowieści o rodzinie żony, która swoimi korzeniami wywodzi się z Rumunii.
Swoją wiedzą Pan Maszczyk dzieli się również pisząc artykuły do czasopisma ,,Korzenie". Za swoją pracę otrzymał wiele odznaczeń m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, złoty medal ,, Za Zasługi dla Obronności Kraju", Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Odznakę Honorową Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach. Wspomnieć należy również, że zajmował czołowe lokaty w strzelectwie. Pan Maszczyk przyniósł ze sobą wiele ciekawych artykułów, książek i zdjęć, które wzbudziły zainteresowanie uczniów. Było to jedno z ciekawszych i wartościowszych spotkań w naszej szkole, które dostarczyło wiele wrażeń i ważnych wiadomości o historii naszej miejscowości.
SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ - ZDROWIE NA TALERZU
W dniu 26. 03. 2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu uczestniczyli w zajęciach dotyczących ,, Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywieniową" przeprowadzonych przy współudziale pielęgniarki szkolnej . Zajęcia odbyły się z podziałem na dwie części. Podczas pierwszej części uczniowie wysłuchali i obejrzeli prezentację dotyczącą prawidłowego odżywiania się zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Uczniowie czynnie uczestniczyli w omawianiu każdej warstwy piramidy. Następnie uczniowie wysłuchali prelekcji pielęgniarki szkolnej na temat ,, Zaburzenia stanu zdrowia związane z nieprawidłowym odżywianiem oraz jego wpływu na kondycję fizyczną". W drugiej części uczniowie klasy I-III z wychowawcami w klasach wykonali piramidy żywieniowe na arkuszach papieru, natomiast uczniowie klas IV- VII wzięli udział w zabawie mającej na celu ułożenie z przygotowanych opakowań i produktów przestrzennej prawidłowej piramidy żywieniowe. Na koniec wszystkie grupy zaprezentowały efekt swojej pracy. Uczniowie otrzymali również ulotki informacyjne dotyczące prawidłowego odżywiania.
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM
W dniu 21. 03. 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach dotyczących Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przeprowadzonych przez ratowników medycznych z Jurajskiego Stowarzyszenia Ratownictwa Medycznego Jura Cordis. Założeniem spotkania było przedstawienie sposobów pomocy koledze lub koleżance w przypadku zranienia, urazu, kontuzji oraz udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Ale co najważniejsze uświadomienie uczniom istoty niesienia pomocy. Zajęcia odbyły się z podziałem na dwie grupy wiekowe: I grupa uczniowie klasy I-III, II grupa uczniowie klas IV-VII.
Na początku zajęć ratownik medyczny pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznać się z urządzeniem AED automatycznym defibrylatorem zewnętrznym. Jednym z najciekawszych dla uczniów były praktyczne ćwiczenia na fantomie i misiach przyniesionych przez dzieci. Ratownik medyczny powiedział dzieciom, iż bardzo ważne jest by każdy podejmował akcję ratowania osób poszkodowanych i nie bał się tego bo nie wiadomo kto z nas będzie potrzebował pomocy. Uczniowie ćwiczyli sposoby zachowania się w sytuacji , gdy ktoś w ich obecności zemdleje lub złamie rękę i jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Ważne były też informacje dotyczące zadławień i poparzeń.
Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w zajęcia prowadzone przez Ratowników Medycznych. Poznali zasady postępowania w przypadku zranienia lub urazu, poznali numery alarmowe. Zdobyli wiedzę dotyczącą udzielania informacji w razie wzywania pierwszej pomocy oraz prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji. Poznały pracę Ratownika Medycznego.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
Odkrywanie historii może być ciekawe, a w dzisiejszym świecie jest miejsce dla prawdziwych rycerzy. Udowodnili to uczniowie klasy IV zapraszając swoich kolegów do odwiedzenia czasów średniowiecznych w niecodzienny sposób. Król i królowa w orszaku dwórek i rycerza powitali na swoim dworze giermka Wiktora . Zaprezentowali obyczaje, cnoty rycerskie i wartości którymi powinien kierować się rycerz .Na koniec byliśmy świadkami ceremonii pasowania na rycerza. Całości dopełniły zbroje rycerskie i piękne suknie dam dworu. W przygotowaniu inscenizacji duży udział miała mama ucznia pani Iwona.
POWITANIE WIOSNY
„Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas ! Każda trawka chce już być zielona…” Tak w przeddzień pierwszego dnia wiosny śpiewali uczniowie klasy III, którzy przygotowali inscenizację nawiązującą tematycznie do nadchodzącej pory roku. W dalszej części spotkania jury złożone z p. dyrektor oraz nauczycieli wybrało najpiękniej przygotowane kwitnące kapelusze oraz najciekawsze wiosenne stroje. Drużyny złożone z przedstawicieli klas starszych i młodszych zmagały się z licznymi wiosennymi konkursami. Było głośno, zielono i bardzo wesoło. Aby tradycji stało się zadość przedstawiciele klas wyszli na boisko spalić Marzannę - czyli słomianą kukłę symbolizującą zimę, którą wykonali uczniowie klasy IV. Dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę. Mimo tak dużych starań ….wiosny wciąż nie widać. Wierzymy jednak, że wkrótce do nas przyjdzie.;)
DZIEŃ KOBIET
W czwartek 8 marca odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez uczniów kl. VI-VII. Wszystkie panie zgromadzone na sali mogły wysłuchać pięknych, wierszowanych życzeń oraz piosenek. Nasi mali dżentelmeni nie zapomnieli także o drobnych podarunkach dla pań i koleżanek. W drugiej części spotkania odbyły się wybory Miss Szkoły. Kandydatki zmagały się m.in. z takimi konkurencjami jak: wiązanie krawata, kręcenie hula hop czy malowanie ust szminką bez lusterka. Jury dokładnie przyglądało się i oceniało wszystkie zadania. Tytuł Miss Szkoły zdobyła uczennica klasy VII – Oliwia Ślusarczyk.
Konkurs ,,Ku Niepodległości - Zrywy Powstańcze"
W dniu 07.03.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej odbył się konkurs ,,Ku Niepodległej - Zrywy Powstańcze".W konkursie wzięli udział uczniowie klasy VI i VII - 14 uczniów. Konkurs przeprowadzony został w dwóch etapach.W pierwszym etapie wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali indywidualnie test. Wśród uczniów rozwiązujących test przyznano dyplomy i nagrody książkowe za I, II, III miejsce . W II etapie uczniowie pracowali w grupach trzyosobowych. Konkurs składał się 2 części.
I część - uczniowie rozwiązywali zadania :
zadanie nr 1 - praca z obrazem na podstawie obejrzanej prezentacji multimedialnej
zadanie nr 2 - praca z herbem
zadanie nr 3 - praca z diagramem sylabowym
zadanie nr 4 - pojęcia , nazwy, nazwiska związane z powstaniami
zadanie nr 5 - praca z mapami
zadanie nr 6 - praca z ilustracją
zadanie nr 7 - praca z tekstem źródłowym nr 59. ,,[...] przenigdy nie zapomnę, że byłem zesłany przez Moskali żywcem do piekła"
II część - uczniowie brali udział w grze za 2, 3, 5 punktów.
Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy za zajęcie I,II,III miejsca oraz za zajęcie I miejsca wyjście do pizzerii.
Najlepszy test:
I miejsce Zofia Wnuk
II miejsce Nadia Zalejska
II miejsce Gracjan Michalski
Najlepsza drużyna:
I miejsce Igor Zębik, Alan Krzyczmonik
II miejsce Oliwia Ślusarczyk, Dominika Góra, Gracjan Michalski
III miejsce Wojciech Bednarczyk, Tomasz Chwastek, Krystian Molencki
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
,,Młodzież zapobiega pożarom”
Jak co roku w naszej szkole organizowane są szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Głównym celem konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów z zakresu ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Uczniowie wykazują się m.in. znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru lub wypadku, historii pożarnictwa. Do turnieju przystąpiło 6 uczniów. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W jury zasiedli strażacy z OSP w Choroniu. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Zofia Wnuk
II miejsce –Maciej Marchewka
III miejsce – Tomasz Chwastek
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
W piątek 2 marca 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III i klasy IV-VII. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali się do występu. Jury w składzie: Ilona Miśtal, Lidia Królak, Żaneta Wojciechowska i Barbara Marchewka miało nie lada wyzwanie przy wyborze zwycięzców.
W klasach I-III
I miejsce - Nikodem Kapuściak
II miejsce - Eliza Męcik
III miejsce - Hubert Janas
Wyróżnienie - Lena Kot
W klasach IV-VII
I miejsce -Zofia Wnuk
II miejsce – Małgorzata Ociepka
III miejsce – Maja Popielak
Wyróżnienie – Dominika Góra
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
UCZNIOWIE NA WYSTAWIE ,,ORZEŁ BIAŁY W DRODZE KU NIEPODLEGŁEJ"
W dniu 22 lutego uczniowie klas IV-VII wzięli udział w wyjeździe do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie gdzie obejrzeli unikatową kolekcję orłów wojskowych. Wystawa "Orzeł Biały w drodze ku Niepodległej" została zorganizowana dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wystawie zaprezentowana została kolekcja ponad siedmiuset orłów wojskowych, zebrana przez Ireneusza Banaszkiewicza - kolekcjonera z Częstochowy. Sam kolekcjoner oprowadził uczniów po muzeum opowiadając o historii polskich orłów. Swoim patronatem wystawę objął Prezydent RP Andrzej Duda. Uczniowie oprócz kolekcji orłów mogli podziwiać kolekcję guzików wojskowych z okresu 1914-1945, biżuterii patriotycznej, mundury żołnierskie.
Wydarzeniem tym uczniowie rozpoczęli przygotowania do obchodów ,,Roku dla Niepodległej"
SPOTKANIE ZE WSPÓLNOTĄ DOMINIKAŃSKĄ
,,DUCH, KTÓRY UMACNIA MIŁOŚĆ''
Pod takim hasłem we wtorek 13 lutego miało miejsce coroczne spotkanie z siostrami i braćmi dominikanami ze wspólnoty Baranka. A przybyły do nas siostry: Kateri, Estera, Marie-Paul oraz nowicjuszka Patrycja, bracia: Philippe-Marie, Etienne i goszczący u nich Dawid. W czasie spotkania nasi goście dzielili się swoimi doświadczeniami z życia monastycznego, opowiadali o planach związanych z rozbudową pustelni, dzielili się wrażeniami z misji, które są ich charyzmatem zakonnym. Podczas wspólnej modlitwy wszyscy byli pod wrażeniem pięknego śpiewu sióstr i braci. Spotkanie zakończyło się udziałem naszych gości w konkursie biblijnym przygotowanym przez uczniów klasy 3.
Jak co roku wizyta sióstr i braci ze wspólnoty Baranka daje nam okazję poznać ich styl życia i duchowość zakonną oraz zobaczyć radość i niekłamany optymizm bijący od tych osób.
WYJAZD NA LODOWISKO
W dniu 24 stycznia uczniowie klas V-VI wraz z nauczycielem wychowania fizycznego i języka polskiego wybrali się na lodowisko w Poraju. Uczniowie w ramach wychowania fizycznego mogli się oddać dwugodzinnemu szaleństwu jazdy na łyżwach. Niektórzy stawiali swoje kroki na lodzie po raz pierwszy, inni jeździli już prawie jak „zawodowcy”. Mimo upadków i obolałych nóg jednym i drugim dopisywały humory. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły planując kolejny wyjazd.
JASEŁKA
"A nadzieja znów wstąpi w nas"- z takim przesłaniem zawitało przedstawienie jasełkowe do sali OSP w Choroniu w dniu 20 grudnia 2017 roku. Pani dyrektor Dorota Mizera powitała przybyłych gości: wójta gminy Łukasza Stacherę, przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Pawłowskiego, sołtysa Choronia Edwarda Mizerę, sołtysa Dębowca Annę Ociepkę, księdza Jana Lisieckiego, panie z Koła Emerytów i Gospodyń Wiejskich, siostry i braci ze Wspólnoty Małych Braci i Sióstr Baranka, mieszkańców, rodziców, nauczycieli. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role i przenieśli widzów w magiczny czas Świat Bożego Narodzenia. Inscenizacja przeplatana była kolędami i pastorałkami (śpiewanymi również w j.angielskim). Rodzice i zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Przedstawienie przygotowało Koło Teatralne prowadzone społecznie przez Małgorzatę Bartosik. Elementy plastyczne wykonała p.Jolanta Kocop. Nauczyciele zorganizowali kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób, a rodzice zapewnili słodki poczęstunek.
KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA
W dniu 20 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Praw Dziecka. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy V, którzy przedstawili prawa i obowiązki dotyczące wszystkich dzieci wcielając się w dzieci z różnych stron świata. Swoim wystąpieniem zasygnalizowali, że zgodnie z refrenem piosenki, prawa dzieci są ważne i powinny być respektowane .
" Dziecka, dziecka, prawa, prawa to ważna sprawa
Dziecka, dziecka, prawa, prawa to nie zabawa"
20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jednomyślnie przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka – najważniejszy w świecie dokument, traktujący o prawach i wolnościach dziecka. Była to – i wciąż taką pozostaje – najważniejsza polska inicjatywa międzynarodowa na polu ochrony praw człowieka.
Konwencja została uchwalona 20 listopada 1989 roku i weszła w życie 2 września 1990 roku, po podpisaniu jej przez 20 państw. Na podstawie Konwencji do życia powołany został Komitet Praw Dziecka ONZ – organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały. Na dzień dzisiejszy jest ich 193. Rzeczpospolita Polska podpisała Konwencję 26 stycznia 1990 roku, proces ratyfikacji zakończył się natomiast 7 lipca 1991 roku.
Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia.
Konwencja nakazuje gwarantowanie zapisanych w niej praw bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Ponadto, zakazuje karania dziecka ze względu na status prawny, działalność, poglądy, przekonania religijne rodziców, członków rodziny lub opiekunów.
Nakazuje ona, by we wszelkich działaniach dotyczących dziecka kierować się jego najwyższym dobrem.
Konwencja nakłada na państwa obowiązek podejmowania działań biorąc pod uwagę prawa i obowiązki rodziców dziecka lub jego opiekunów. Ponadto, nakazuje państwom poszanowanie praw i obowiązków rodziców, członków rodziny, środowiska, opiekunów prawnych, innych osób, do ukierunkowania dziecka i udzielania mu rad przy korzystaniu przez nie z praw określonych w konwencji. Konwencja wskazuje, że rodzice lub inne osoby odpowiedzialne za dziecko ponoszą główną odpowiedzialność za jego utrzymanie oraz zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
W dniu 17.11.2017 r. w Kinie Bajka w Poraju odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem. Uczniowie naszej szkoły, także mieli okazję w nim uczestniczyć. Poszerzyli swoje wiadomości o wyspie Madagaskar, która to została nazwana ósmym kontynentem.
"Śniadanie Daje Moc"
uczniom w Szkole Podstawowej w Choroniu
Śniadanie – to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Już od ośmiu lat, 8 listopada obchodzimy Dzień ,, Śniadanie Daje Moc ", który to w Europie obchodzony jest jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Szkoła Podstawowa w Choroniu również przyłączyła się do tej akcji. Każda klasa przygotowała propozycję zdrowego menu.
Na stołach w tym dniu królowały zdrowe kanapki, sałatki, szaszłyki owocowe, koktajle, soki i wiele innych pyszności.
Do wspólnego śniadania uczniowie przygotowywali się już od kilku dni. Wykonali kolorowe plakaty na temat zasad zdrowego żywienia. Uczniowie klasy 6 pod opieką nauczyciela M. Torbus przygotowali apel i prezentacje pt. ,,Śniadanie jest na 5”.
Wprowadzeniem do wspólnego śniadania była też krótka prelekcja na temat zasad prawidłowego żywienia. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak często należy jeść posiłki, z czego powinny się składać, jakie są rodzaje kasz, zbóż czy produktów nabiałowych oraz dlaczego picie wody jest tak ważne.
Kolejnym etapem było wspólne przygotowanie śniadania. Posiłki w ciągu kilkunastu minut zniknęły z talerzy.
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację oraz zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
12 zasad zdrowego odżywiania uczniów według Instytutu Matki i Dziecka:
1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem
2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości
3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem
4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę
5. Jedź o stałych porach i nie spiesz się
6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać
7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki
8. Dzień bez 5 porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony
9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie
10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem
11. Dobrą wodą gaś pragnienie
12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy VII przedstawili dzieje naszego kraju od rozbiorów, poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, I wojnę światową, aż do dnia 11 listopada 1918 r, gdy Polska po 123 latach niewoli pojawiła się znów na mapie Europy. Przygotowana z puzzli mapa naszej ojczyzny uświadomiła uczniom, jak wielkie tereny, w niewielkich odstępstwach czasowych, zostały zabrane naszemu krajowi. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 12 października odbyła się akademia z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ. Przygotowało ją Koło Teatralne wraz z opiekunem Małgorzatą Bartosik, dekoracje przygotowała p. Jolanta Kocop, oprawą muzyczną zajął się p.Rafał Polegaj. Wiele miłych i ciepłych słów popłynęło w kierunku wszystkich pracowników od p. dyrektor Doroty Mizery oraz radnego i sołtysa Edwarda Mizery. Młodzież wręczyła wszystkim pracownikom własnoręcznie wykonane jabłkowe Oscary.
DZIEŃ CHŁOPAKA
W czwartek 28 września 2017 r. obchodziliśmy uroczyście w naszej szkole Dzień Chłopaka. Podczas spotkania na sali gimnastycznej dziewczynki z klasy VI złożyły serdeczne życzenia wszystkim chłopcom, a następnie uczennice z klas 0-III oraz klas IV-VII zaprezentowały wspaniałe układy taneczne przygotowane specjalnie dla swoich kolegów.
Jak co roku, w dalszej części spotkania, odbyły się wybory Mistera Szkoły. Do konkurencji przystąpiło sześciu śmiałków z klas II-VII, którzy musieli sprostać nie lada wyzwaniom: taniec z jabłkiem, malowanie paznokci, rzut do celu, mecz. Po podliczeniu przez jury punktów zwycięzcą został Wojciech Bednarczyk z klasy VI i to on właśnie w roku szkolnym 2017/2018 zdobył tytuł Mistera Szkoły.
W godzinach popołudniowych, z okazji święta naszych małych panów, odbyła się dyskoteka szkolna, na której wszyscy świetnie się bawili.
WIZYTA KSIĘDZA Z RWANDY
Dnia 27.09.2017 r. naszą szkołę odwiedził niezwykły człowiek- ksiądz Leonardo z Rwandy, małego państwa, leżącego w południowej części Afryki. Rwanda w latach 90 –tych przeżyła wojnę domową, w wyniku której ucierpiała niemal każda rodzina tracąc swoich bliskich. Ksiądz Leonardo dał się już poznać mieszkańcom naszej miejscowości w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy to sprawował opiekę nad goszcząca w Choroniu grupą młodych Afrykańczyków. Tym razem ksiądz z Rwandy przedstawił uczniom naszej szkoły warunki życia, zabawy i zajęcia ich afrykańskich rówieśników . Opowiedział o zwierzętach, roślinach, gospodarce i ukształtowaniu powierzchni kraju, w którym nie ma linii kolejowych i 80% społeczeństwa nie ma jeszcze elektryczności. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali księdza Leonarda, zadawali wiele pytań, robili pamiątkowe zdjęcia.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W dniu 25 .09.2017 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Celem przedsięwzięcia był wybór uczniów na stanowiska oraz przybliżenie uczniom zasad demokratycznych wyborów. Uczniowie klas I - VII nabyli umiejętność oddawania swoich głosów w demokratycznych wyborach, zaś sami kandydaci uczciwej kampanii wyborczej, prezentowania swoich programów wyborczych i plakatów. Po zakończeniu wyborów Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki:
Przewodniczący – Tomasz Chwastek
Zastępca przewodniczącego – Nadia Zalejska
Do Rady Samorządu Uczniowskiego weszli również:
Julia Noszczyk
Maciej Marchewka
Alan Krzyczmonik
Gracjan Michalski
Aleksandra Rajczyk
SPRZĄTANIE ŚWIATA
W dniu 15 września 2017 r. uczniowie szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątania Świata”.
Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje, gdyż na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu zatem nie jest coroczna zbiórka śmieci lecz zmiana nawyków w codziennym życiu, polegająca miedzy innymi na odpowiednim nimi gospodarowaniu i selekcjonowaniu.
Uczniowie naszej szkoły wyposażeni w worki i rękawice, pełni energii wysprzątali teren wokół szkoły i kościoła dając dobry przykład innym.
Wyjście w teren poprzedzone zostało apelem szkolnym przygotowanym przez uczniów klasy 6 pod opieką nauczyciela Marii Torbus, na którym przypomniano cele i ideę akcji.
Zebrano łącznie 12 worków śmieci.
Pogoda tego dnia dopisała, a poczucie wykonania czegoś pożytecznego, powinno dać każdemu zadowolenie.
Pamiętajmy, że od nas samych zależy czystość i porządek w naszej okolicy.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO
Dnia 4 września 2017r. odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
Na początku głos zabrała pani dyrektor Dorota Mizera, która serdecznie przywitała wszystkich nauczycieli, uczniów , rodziców oraz przybyłych na tę uroczystość gości: wójta Gminy Poraj pana Łukasza Stacherę, radnego pana Andrzeja Pawłowskiego, sołtysa wsi Choroń pana Edwarda Mizerę oraz sołtysa Dębowca panią Annę Ociepkę. Dyrektor szkoły serdeczne słowa powitania skierowała w szczególności do uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej oraz do najmłodszych przedszkolaków, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły.
W dalszej części spotkania dzieci zaprezentowały część artystyczną, podczas której przywitały nowy rok szkolny wierszem i piosenką. Uczniowie swoim kolegom życzyli miłego powrotu do szkolnych obowiązków oraz zdobywania jak najlepszych ocen.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Poraj pan Łukasz Stachera, który życzył wszystkim przyjemnej i owocnej pracy w nowym roku szkolnym oraz wręczył uczniom plany lekcji.
Na zakończenie pani dyrektor przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego, a następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.