top of page

Nowe książki w naszej bibliotece

Nasza szkoła otrzymała dotację pieniężną w kwocie 3100 zł. z budżetu państwa na rok 2017 na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Priorytetu 3 „ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Z propozycji rodziców, uczniów i Rady Rodziców zakupiono lektury szkolne, nowości wydawnicze dzięki którym znacznie wzbogacił się nasz księgozbiór. Doposażenie biblioteki szkolnej w atrakcyjne dla uczniów książki ułatwi realizację celów kształcenia oraz będzie wpływać na rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży.

ROK SZKOLNY 2018/2019

Półfinał Wojewódzki "Wielka Liga Czytelników"

W dniu 28 marca Małgorzata Ociepka reprezentowały naszą szkołę i powiat w III etapie wojewódzkim IV Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wielka Liga Czytelników" w kategorii klas V-VIII w Katowicach. Małgosia musiała przygotować się do półfinału wojewódzkiego ze znajomości książki ,,Łukasz i kostur Czarownicy" Piotra Patykiewicza. Mimo, że nie udało się Małgosi zakwalifikować do finału to i tak bardzo gratulujemy sukcesu.

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

W ramach cyklicznych spotkań organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Poraju uczniowie klasy VI dnia 26 marca 2019 roku udali się na kolejne zajęcia. Tematem przewodnim było świadome korzystanie z informacji w ramach programu ,,Tydzień z Internetem. Detektyw na tropie". Uczniowie uczyli się jak wyszukiwać informacji potrzebnych w codziennym życiu oraz jak świadomie korzystać z informacji dostępnych w komputerze i telefonie. Dziękujemy za ciekawe i interesujące zajęcia.

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

W ramach cyklicznych spotkań organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Poraju uczniowie klasy V dnia 12 marca 2019 roku udali się na kolejne zajęcia. Tematem przewodnim było czytanie książek Małgorzaty Musierowicz w ramach III Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady. Uczniowie poznali książki napisane przez autorkę oraz rozwiązywali krzyżówki związane z treścią wybranych pozycji. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Mistrz Powiatu

Małgorzata Ociepka i Lena Gołda reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych IV Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wielka Liga Czytelników" w kategorii klas I-IV i V-VIII w Myszkowie. Bezkonkurencyjna okazała się Małgosia, zdobywając      I miejsce i tytuł Mistrza Powiatu. Kolejny etap to półfinał wojewódzki w Katowicach. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

IMG_20190308_120640.jpg

Ogólnopolski Konkurs "Wielka Liga Czytelników"

Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2018/2019 wspólnie z biblioteką szkolną włączyli się do IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wielka Liga Czytelników". Ideą konkursu jest wychowanie przez czytanie, czyli włączenie rodziców i dzieci do wspólnego czytania i wspólnego mądrego spędzania czasu. Chodzi głównie o to, aby czytanie książek , a zwłaszcza głośne, wspólne czytanie, było wspaniałym doświadczeniem dającym wiele przyjemności i dobrych emocji dzieciom i rodzicom. Książka może być ważnym czynnikiem budującym więzi międzyludzkie. Wspólne czytanie łączy. Czas rodzica poświęcony na czytanie jest wspaniałym darem dla dziecka. Czytanie wymaga poświęcenia pełnej uwagi na treść tekstu i na dziecko. W czasach, gdy jesteśmy bombardowani tak wieloma bodźcami, łatwo stracić z oczu to co najważniejsze - miłość, relacje. Dlatego tak ważne jest podejmowane wspólnej pracy nad kształtowaniem młodego człowieka. Od listopada, uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i klasy 5-8,brali udział w etapie pierwszym szkolno - bibliotecznym koordynowanym przez bibliotekę szkolną. Zdobywali 6 sprawności czytelniczych rozwiązując w domu z pomocą rodziców testy z pytaniami do treści książek wybranych z konkursowej listy lektur. Dzięki systematycznemu czytaniu książek i wypełnianiu formularzy sprawdzających rozumienie tekstu –nabywali wiele potrzebnych umiejętności, które przydadzą się w szkole, w pracy, w życiu prywatnym. Uczniowie, którzy uzyskali 6 sprawności czytelniczych w dniu 29.01.2019r. przystąpili do testu kwalifikacyjnego do etapu powiatowego. Do testu kwalifikacyjnego przystąpili uczniowie: Kaja Krzyczmonik , Lena Gołda, Krystian Czerwik, Michał Mrowiec, Nikodem Kapuściak, Małgorzata Ociepka, Kinga Sikorska. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się uczennice: Lena Gołda z klasy II i Małgorzata Ociepka z klasy V . Wszyscy uczniowie etapu szkolnego otrzymali dyplomy aktywnego czytelnika i nagrody książkowe zakupione przez Radę Rodziców. Uczennicom, które zakwalifikowały się do etapu powiatowego gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach.

Pasowanie na czytelnika

W dniu 25.01.2019 roku uczniowie klasy I po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną. Poznali regulamin biblioteki i zasady korzystania z zasobów bibliotecznych. Uczniowie wysłuchali bajki ,,Siedmiomilowe buty " a następnie wykonali swoje czarodziejskie buty. Potem każdy mógł z półki wybrać swoją pierwszą książkę do czytania. Na zakończenie pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Mamy nadzieję, że będą często odwiedzać bibliotekę a nowe książki dostarczą im wielu ciekawych i niesamowitych przeżyć.

Kiermasz książki

Przez cały listopad i grudzień trwa w naszej bibliotece kiermasz taniej książki. Wśród bogatej oferty każdy może znaleźć coś dla siebie. Wszystkie prezentowane książki w grudniu są tylko po 3 złote. Zapraszamy uczniów, rodziców  i nauczycieli do skorzystania z bogatej oferty wydawniczej. Już wielu uczniów kupiło ciekawe książki dla siebie, rodzeństwa i rodziców. Serdecznie zapraszamy.

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

W ramach cyklicznych spotkań organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Poraju uczniowie klasy II i III dnia 24 października 2018 roku udali się na kolejne zajęcia. Tematem przewodnim były rozmowy o „Co się dzieje, jak się nie je?”. Uczniowie poznali miejsca upraw niektórych egzotycznych owoców i warzyw oraz przypomnieli sobie zasady właściwego odżywiania i wpływu na nasze zdrowie. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

ROK SZKOLNY 2017/2018

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

Dnia 12 kwietnia przedszkolaki z grupy starszaków oraz II klasa odwiedziły bibliotekę. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pod tytułem "Biblioteka na wesoło". Miały okazję dowiedzieć się jak należy zachować się w bibliotece jak korzystać ze zbiorów bibliotecznych oraz gdzie szukać poszczególnych książek. Odwiedziły również magazyn biblioteczny. Świetnie poradziły sobie z rozpoznaniem bohaterów poszczególnych bajek i baśni.

Rodzinne czytanie

W dniu 13 lutego po raz kolejny uczniowie tym razem z klasy VI i III zaprosili nas do rodzinnego czytania. Uczniowie przedstawili inscenizację bajki Ezopa ,, Konik polny i mrówka". Bajki mogliśmy wysłuchać w języku polskim jak i angielskim. Uroku dodała grafika multimedialna i piękne kolorowe stroje owadów.

Pasowanie na czytelnika

W dniu 18 stycznia uczniowie klasy I po raz pierwszy przekroczyli progi Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy V, pt.,, Zaproszenie do Bajki''. Do dzieci z dalekich krajów przybyli Ali-Baba, Aladyn, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, wróżka, którzy zachęcali uczniów do czytania przygód z nimi związanych. Uczniowie poznali też zasady obchodzenia się z książką.

Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Potem poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom ufundowany przez Radę Rodziców i oczywiście wypożyczyło swoją pierwszą książkę do domu.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Rodzinne czytanie

W dniu 11 stycznia uczniowie klasy I wraz z rodzicami zaprosili nas po raz kolejny do wspólnego czytania. Tym razem uczniowie zaprezentowali wiersz Juliana Tuwima ,,Okulary". Uczniowie klasy I mogli po raz pierwszy zaprezentować przed szerszym gronem swoje umiejętności opanowania czytania. W nagrodę za wspaniały występ rodzice przygotowali jeszcze jeden wiersz ,,O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci". Dziękujemy za zaangażowanie rodziców.

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

W dniu 14 grudnia kolejna grupa uczniów odwiedziła progi Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju. Tym razem na spotkanie z książką i pracownikami biblioteki udali się uczniowie klasy VI i VII. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach pt.: ,,Zwyczaje Bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie". Uczniowie wysłuchali prelekcji o zwyczajach obchodzonych w Polsce ale też w innych krajach. Następnie musiały wykonać rysunek zwyczaju jaki im się najbardziej spodobał. Niektórym uczniom najbardziej spodobał sie zwyczaj z Meksyku, gdzie dzieci w ranek Bożonarodzeniowy rozbijają kijem garnek gliniany z cukierkami. Na zakończenie nie zabrakło słodkich łakoci w formie pierniczków. Wszyscy spędzili miło i ciekawie czas. Jednogłośnie z tęsknotą jak inne grupy wyczekują kolejnych odwiedzin w bibliotece.

Spotkanie to było ostatnim spotkaniem z cyklu spotkań w tym roku kalendarzowym. Wszyscy uczniowie czekają na kolejny cykl, który rozpocznie się po feriach zimowych. Myślę, że wszystkie grupy, które uczestniczyły do tej pory wyniosły dużo cennej wiedzy i nowych doświadczeń w spotkaniu z Panią bibliotekarką i książką.

Konkurs na Kalendarz Literacki 2018

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Poraju konkursie na wykonanie Kalendarza Literackiego na 2018 r. Do biblioteki szkolnej wpłynęło 10 przepięknych kalendarzy wykonanych różną techniką , dotyczących postaci literackich z ulubionych książek czytanych przez dzieci.

W dniu 30 listopada nagrodzeni uczniowie odebrali nagrody w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju.

Uczniowie nagrodzeni :

w kategorii klas I-III

I miejsce Eliza Męcik

wyróżnienie Wiktoria Szecówka

w kategorii klas IV-VII

I miejsce Maciej Marchewka

II miejsce Kinga i Otylia Sikorskie

III miejsce Maja Popielak

Mikołajkowe spotkanie z książką

W dniu 6 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły przebrali się za Mikołajów i jego przyjaciół w celu uczczenia święta mikołajek. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie klasy IV wprowadzili nas w nastrój mikołajkowy poprzez czytanie fragmentów książki Rene Goscinny "Mikołajek". Następnie Św. Mikołaj wręczył wszystkim zebranym słodkie upominki. Akcja ta przyczyniła się niewątpliwie do promocji biblioteki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży .

Rodzinne czytanie - Kaczka Dziwaczka

W dniu 28 listopada przedszkolaki wraz z rodzicami zaprosili nas do wspólnego czytania, w bardzo atrakcyjny sposób zaprezentowali przygody Kaczki Dziwaczki. Role w które wcielili się rodzice i dzieci wypadły doskonale. Uczniowie z wielki entuzjazmem oglądali przedstawienie a potem cała społeczność szkolna jak również gość specjalny sołtys Pan Edward Mizera aktywnie bawili się w rytmie kaczuszek. Dziękujemy za zaangażowanie rodziców.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 24 listopada w naszej szkole dzieci uczciły Święto Pluszowego Misia przynosząc swojego ukochanego misia, miśka, misiaczka, miękkiego, puchatego i z łatką.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.

Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy go trzymać, kiedy tylko chcemy.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Rodzinne czytanie cd.

W dniu 17 listopada kolejna klasa zaprosiła nas do wspólnego czytania. Tym razem uczniowie klasy VII zaprezentowali nam wiersz Jana Brzechwy " Na straganie". Podczas czytania uczniowie, rodzice i wychowawczyni zaprezentowali wykonane warzywa i owoce. Przygotowane wystąpienie miało miejsce gdy w szkole obchodziliśmy dzień drugiego śniadania, doskonale więc pasowało do przygotowanych przez uczniów kanapek, sałatek i owoców.

Spotkanie z podróżnikiem

W dniu 17.11.2017 r. W Kinie Bajka w Poraju odbyło się spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem. Uczniowie naszej szkoły mieli również okazję w nim uczestniczyć. Poszerzyli swoje wiadomości o wyspie Madagaskar, która została nazwana ósmym kontynentem oraz wysłuchali wielu interesujących przygód pana Piotra. Dziękujemy za spotkanie i życzymy kolejnych ciekawych podróży.

Przedszkolaki w bibliotece

W dniu 16 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Uczestniczyły w ciekawych zajęciach. Odwiedziły Krainę Bajek, do której wkradła się Zła Wróżka i wszystko pomieszała. Przy pomocy przedszkolaków postacie wróciły do swoich bajek. Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia.W dniu 16 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. Uczestniczyły w ciekawych zajęciach. Odwiedziły Krainę Bajek, do której wkradła się Zła Wróżka i wszystko pomieszała. Przy pomocy przedszkolaków postacie wróciły do swoich bajek. Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe.

 Nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę 9 listopada 2017 r. W zabawie wzięli udział uczniowie z klas 0 - 7 i nauczyciele, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów z bajek. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, między innymi: księżniczki, piratów, wróżki, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Pippi, Myszkę Mini.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zaprezentowania bajki „Kot w Butach", W rolę lektorów wcielili się Lidia Królak i Rafał Polegaj natomiast aktorami byli Wojciech Bednarczyk, Natalia Szecówka, Maciej Marchewka, Dominik Ślusarczyk, Aleksander Zjawiński , Kacper Pidziki, Krystian Molencki. Po wysłuchaniu i obejrzeniu bajki wszyscy uczniowie zmierzyli sie w konkursie ze znajomości bajek.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Książki rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo, warto więc po nie sięgać jak najczęściej.

Kiermasz Książki

W dniach od 26 października do 24 listopada zapraszamy do biblioteki szkolnej na kiermasz książki. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z bogatej oferty wydawniczej i znaleźć coś interesującego dla siebie. Już w pierwszych dniach kiermasz spotkał się z dużym zainteresowaniem. Z prezentowanej oferty największą popularnością wśród chłopców cieszyły się książeczki z naklejkami o pociągach, samochodach, dinozaurach. Zainteresowanie dziewczynek skupiało się na książkach o zwierzętach : psach, kotach. Nie zabrakło też chętnych na książki kucharskie, płyty z piosenkami. Każdy mógł i może znaleźć coś interesującego dla siebie lub bliskich. Serdecznie zapraszamy.

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

W dniu 19 października kolejna grupa uczniów odwiedziła progi Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju. Tym razem na spotkanie z książką i pracownikami biblioteki udali się uczniowie klasy V. Dzieci uczestniczyły w ciekawych zajęciach pt.: ,,Jakie zasoby kryje nasza biblioteka". Wspólnie z panią bibliotekarką zastanawiały się na czym polega praca bibliotekarza i co można robić w bibliotece. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zadania, rebusy. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć magazyn biblioteki. Dla uczestników nie zabrakło słodkich nagród za pracę. Wszyscy spędzili miło i ciekawie czas. Jednogłośnie z tęsknotą wyczekują kolejnych odwiedzin w bibliotece.

Uczniowie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju

W tym roku szkolnym uczniowie klas I-III rozpoczęli cykliczne spotkania z książką i biblioteką jakie będą się odbywać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poraju . W dniu 21 września wzięli udział w zajęciach bibliotecznych pod tytułem ,,Jesienne zajęcia w bibliotece. Na spotkaniu dzieci opowiadały za co kochają jesień i jakie dary nam przynosi, wysłuchały wiersza związanego z jesienią a na koniec wykonały prace plastyczne o jesiennej tematyce. Uczniowie bardzo miło i twórczo spędzili czas pod okiem pani bibliotekarki.

Rodzinne czytanie

Od pokoleń wiemy jak ważną rolę w rozwoju dziecka pełni czytanie książek, dlatego zorganizowaliśmy w naszej szkole cykliczne raz w miesiącu spotkania z książką pod tytułem ,,Rodzinne Czytanie". Do naszego projektu będziemy zapraszać rodziców, nauczycieli i uczniów.

(...)Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)

Jako pierwsi do wspólnego czytania zaprosili nas uczniowie klasy V przygotowując wiersz Juliana Tuwima ,,Lokomotywa".

Spotkanie z książką rozpoczęli od zaprezentowania biogramu i dorobku literackiego autora, następnie odczytali wspólnie z rodzicami i wychowawcą wiersz Lokomotywa. Po zaprezentowaniu wiersza odbył się quiz ze znajomości treści, za dobre odpowiedzi uczniowie otrzymywali cukierki. Na koniec wszyscy włączyli się do wspólnej zabawy w rytmie piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka".

bottom of page