Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Choroniu
Wizyta u sióstr
W czwartek 8 czerwca udaliśmy się z coroczną wizytą do Małego Klasztoru Baranka ss.dominikanek.Naszej wizycie przyświecało tegoroczne hasło roku kościelnego:,,IDŹCIE I GŁOŚCIE". Przybyliśmy, by w tym szczególnym miejscu Polski wspólnie rozważać słowa Ewangelii .Dzieci z poszczególnych klas przygotowały historie ewangeliczne,na podstawie których wraz z siostrami odczytywaliśmy przesłanie dla nas z nich płynące.Wspólna modlitwa w kaplicy sióstr dała nam po raz kolejny okazję,by posłuchać przepięknego śpiewu monastycznego.
Pobyt w pustelni sióstr zawsze nastraja zadumą.Wszechobecna cisza tam panująca oraz atmosfera skupienia kieruje myśli ku tej rzeczywistości,której świadkami są osoby żyjące według rad ewangelicznych.Podczas wizyty dzieci złożyły siostrom dary,które były owocem życzliwości i troski o potrzeby żyjących w ubóstwie.
Żywa lekcja historii
We wtorek 23 maja mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę artystyczną Rekonstrukto, która gościła u nas również w ubiegłym roku szkolnym. Tym razem przenieśliśmy się w czasie do Imperium Rzymskiego. Podczas spotkania uczniowie poznali obyczaje i kulturę epoki, prawo rzymskie oraz jego znaczenie dla współczesności, wierzenia antyczne, a także osiągnięcia cywilizacji. Uczniowie uczestniczyli w walce gladiatorów oraz poznali narzędzia tortur. Dzieci mogły również przymierzyć strój legionisty oraz obejrzeć liczne rekwizyty, które prezentowano podczas lekcji.
Spotkanie wywołało wśród zgromadzonych wiele radości. Taka lekcja historii na długo pozostanie w pamięci.
Rodzice dzieciom-majówka w Choroniu.
Tegoroczny festyn rodzinny w Szkole Podstawowej im .Marii Konopnickiej w Choroniu przebiegał pod hasłem :,,Rodzice dzieciom". Był bowiem zorganizowany w przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka.
Dyrektor szkoły p. Dorota Mizera inaugurując majówkę powitała przybyłych gości; wójta p. Łukasza Stacherę, przewodniczącego Rady Gminy p. Andrzeja Pawłowskiego, sołtysów wsi p. Annę Ociepkę i p. Edwarda Mizerę oraz rodziców, dzieci i wszystkich obecnych.
Po powitaniu dyrektor szkoły przedstawiła historię Dnia Dziecka nawiązując do różnorodności dat i zwyczajów panujących w świecie. Zwróciła uwagę na to, że dzieci zasługują na szacunek i największą uwagę nas dorosłych . Potrzebują jednak mądrej miłości i czułej przyjaźni, by móc właściwie się rozwijać. Dzisiejszy festyn został zorganizowany właśnie dla nich .
Dalsza część wystąpienia zapowiadała premierowe wykonanie hymnu szkoły i przedstawiała historię jego powstania. Przy tej okazji zostały wręczone nagrody dla autorów hymnu. I tak I nagrodę otrzymała uczennica kl.III Małgorzata Ociepka, II nagrodę wręczono uczennicy kl.VI Małgorzacie Leszczyńskiej. Ponadto wyróżniono pracę uczennicy kl.V Zofii Wnuk. Równocześnie serdeczne podziękowania zostały skierowane do p. Rafała Polegaja, który opracował hymn od strony muzycznej. I tak oto od dziś Szkoła Podstawowa w Choroniu posiada swój autorski hymn, którego wykonanie zostało zaprezentowane przez uczniów.
Nauczyciele i Rada Rodziców przygotowali na tegoroczną zabawę wiele atrakcji. Pierwszą jest przedstawienie przygotowane przez rodziców dzieci przedszkola pod kierunkiem p. Katarzyny Kot i p. Iwony Pluty-Łyszczarz Przedstawienie miało tytuł: ,,Zamieszanie w krainie bajek". Aktorami byli rodzice i rodzeństwo maluchów. Trzeba przyznać, że zagrali we wspaniałym stylu postacie z bajek : kota w butach, złą wróżkę, Czerwonego Kapturka itp. Widownia ,zwłaszcza ta najmłodsza, śledziła występy swoich bliskich z zapartym tchem, a owacje na stojąco po zakończeniu przedstawienia były znakomitym komentarzem. Kolejną atrakcją był spektakl, ,Czerwony Kapturek" w wersji angielskiej przygotowany przez koło artystyczne pod kierunkiem p. Małgorzaty Bartosik oraz występ grupy tanecznej dziewcząt : Kingi i Otylii Sikorskich, Julii Noszczyk i Zofii Wnuk.
Po występach artystycznych goście zostali zaproszeni na boisko szkolne, gdzie został rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami dzieci i rodziców .No cóż, młodość wygrała z doświadczeniem i dzieci ,,dokopały" rodzicom 5-3. Podczas dekorowania zwycięzców wręczono nagrodę dla najlepszego zawodnika - Tomasza Chwastka.
Dodatkową atrakcją festynu była kawiarenka oferująca zdrowe sałatki owocowe, ciasta ,frytki i inne przekąski. Można było także zabawić się grami planszowymi, malowaniem twarzy czy wykonywaniem odlewów gipsowych. Wszystkie atrakcje plastyczne przygotowała p. Jolanta Kocop.
Podczas festynu działało także atrakcyjne studio kosmetyczne przygotowane przez p. Marię Torbus. Tutaj pod kierunkiem nauczyciela przyrody dzieci samodzielnie mogły wykonać kosmetyki ekologiczne na bazie naturalnych składników takich jak miód, wazelina olej kokosowy czy kakao. Ponadto można było przeprowadzić doświadczenia np.: zbadać zachowanie się jajka w wodzie słonej i słodkiej, czy podnieść szklankę przy pomocy balonu.
W dalszej części festynu prezentowali się laureaci szkolnego konkursu ,,Mam talent". Swoje talenty zaprezentowali:
Eliza Męcik - balet, Zofia Wnuk -śpiew, Maja Popielak -gra na keyboardzie. Na szczególne wyróżnienie zasłużył uczeń kl.II Nikodem Kapuściak, który zaprezentował się w roli prestidigitatora. Trzeba przyznać, że oczarował wszystkich swoją zręcznością, wyczarowując z pustego cylindra kwiaty i króliczki. Ponadto atrakcją były występy dzieci: Hani Szczerby, Otylii i Kingi Sikorskich. Wielką radością okazała się zabawa ,,Pajączek" zorganizowana na placu przyszkolnym. Festyn zakończono zawodami sportowymi z udziałem rodziców i dzieci. Wśród konkurencji znalazły się skoki w workach, rzut do celu, kangurki-piłka między kolanami itp. I tak przednią zabawę mieli; Ada Wolak z siostrą, Julia Noszczyk, Natalia Szecówka, Hania Szczerba z mamą, Eliza Męcik z mamą ,Nikodem Kapuściak z mamą, Adam Ociepka z tatą, Szymon Ociepka z tatą, Antek Gacek z mamą. Zabawę zakończono w atmosferze rodzinnej radości.
Dzień Mamy
Dzień Mamy to wyjątkowe święto obchodzone w Polsce 26 maja. W tym dniu mamy okazję podziękować naszym mamom za całą miłość i dobroć jaką nas obdarzają. Z tej okazji, również uczniowie klasy IV zaprosili swoje mamy na uroczyste spotkanie. Swoją wdzięczność wyrazili wierszami i piosenką. Nie zabrakło również upominków i dobrej zabawy. Mamy i dzieci zmierzyli się w konkursie na „ Super Duet”, oraz rozpoznawanie portretów mam wykonanych przez pociechy. Na koniec uczniowie zaprezentowali przygotowane układy taneczne i indywidualne występy.
Wszystkim mamom z okazji ich święta, życzymy spełnienia najskrytszych marzeń.
Dzień Europejski
Akademia z okazji Dnia Europejskiego odbyła się 22 maja 2017 r. Koło teatralne przygotowało z tej okazji przedstawienie w języku angielskim pt."Czerwony Kapturek" - "Little Red Riding Hood". Scenariusz tej bajki został połączony z lekcją języka angielskiego. Uczniowie klasy piątej przebrani za zwierzęta z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Przekazali ponadczasowe przesłanie:"Boys and girls be very good,don't stop alone in the big dark wood". "Chłopcy i dziewczęta bądźcie grzeczni, nie zatrzymujcie się w ciemnym lesie".
Na zakończenie wszyscy aktorzy wykonali taniec do piosenki Katy Perry pt" Roar". Następnie pani dyrektor Dorota Mizera wręczyła nagrody za Szkolny Test Wiedzy o Europie; pierwsze miejsce zdobyła Zofia Wnuk, drugie Nadia Zalejska, trzecie Julia Noszczyk-uczennice klasy piątej.
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
W czwartek 4 maja, odbyła się uroczysta akademia, poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem apelu było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej. Apel rozpoczął się od wprowadzenia flagi i odśpiewania hymnu państwowego. Słowem i pieśnią, uczniowie przybliżyli wydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku pozostanie dla uczniów datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu. A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy. I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.
WIELKANOC
W dniu 12 kwietnia uczniowie klasy IV i I wprowadzili nas w nastrój świąteczny, przygotowując akademię z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przedstawili szczegółowo obrzędy wielkanocne od Niedzieli Palmowej do Lanego Poniedziałku. Przypomnieli tradycje i obyczaje wielkanocne, które już prawie zanikły. Były życzenia, wiersze, piosenki związane z Wielkanocą. Podczas akademii uczniowie klasy I zaprezentowali taniec "kolorowe pisanki ". Na koniec w świątecznej atmosferze wszyscy zostali poczęstowani jajeczkiem i babką piaskową, a Pani Dyrektor pogratulował dzieciom udanego występu i życzył wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom radosnych, ciepłych Świąt Wielkanocnych.
WITAMY WIOSNĘ
„Kiedy mroźnej zimy ludzie dosyć mają, jak ją do odejścia skłonić wymyślają. Chcąc, by prędzej wiosna zawitała, zrobili Marzannę-ze słomy jest cała…”
Nawiązując do słów piosenki, jak co roku uczniowie naszej szkoły w radosnych nastrojach świętowali nadejście wiosny. Wiosna to przecież czas kiedy wszystko budzi się do życia, kwitną drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się coraz bardziej kolorowy. W taki właśnie klimat wprowadzili wszystkich uczniowie klasy II przedstawiając wesołe sceny z życia wiosennej łąki. Następnie, aby zachęcić wiosnę do przybycia uczniowie wszystkich klas, ubrani w tym dniu na zielono, wykonali piękne plakaty przepełnione zwiastunami rozpoczynającej się pory roku. Ukoronowaniem dnia było wyjście na boisko i spalenie Marzanny- czyli słomianej kukły symbolizującej zimę wykonanej przez klasę III. Od tego momentu z całą pewnością panować będzie nam wiosna.
OTWP – eliminacja szkolne
W środę 15 marca odbyły się szkolne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z klas IV-VI. W pierwszej części konkursu uczniowie rozwiązywali test, a w drugiej części odpowiadali ustnie na pytania zawarte w wylosowanych zestawach. Dzieci musiały wykazać się znajomością z zakresu wiedzy pożarniczej, pierwszej pomocy oraz znajomości sprzętu. Nad całością konkursu czuwali strażacy z OSP w Choroniu: Tomasz Marchewka i Marek Męcik. Największą liczbę punktów i I miejsce w turnieju zdobyła Zofia Wnuk, II miejsce zdobył Tomasz Chwastek, natomiast Krystian Molencki zajął miejsce III. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia, a zwycięzcy dostali bony podarunkowe. Gratulujemy zwycięzcą i życzymy kolejnych sukcesów!
DZIEŃ KOBIET
W środę 8 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. W każdym roku święto to obchodzimy bardzo uroczyście, pamiętając o paniach, zarówno tych dużych jak i tych małych. Humorystyczny występ przeplatany licznymi piosenkami przygotowali uczniowie klas V-VI. Tradycyjnie po występie odbyły się wybory Miss Szkoły. O ten tytuł walczyło 6 kandydatek, które musiały sprostać nie lada wyzwaniom. Ostatecznie największą liczbę punktów i tytuł Miss Szkoły zdobyła Julia Kurzacz z klasy III, której serdecznie gratulujemy.
KONKURS RECYTATORSKI
W poniedziałek 20 lutego mieliśmy okazję wysłuchać recytacji wierszy w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. Na początku swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali uczniowie klas I-III. Po krótkiej przerwie wystąpili uczniowie klas IV-VI. Po długich obradach jury ogłoszono wyniki.
Wśród uczniów klas młodszych zwycięzcami zostali:
I miejsce – Emilia Rajczyk
II miejsce – Małgorzata Ociepka i Adrianna Wolak
III miejsce – Nikodem Kapuściak
W klasach IV – VI nagrodzono następujące osoby:
I miejsce Wojciech Bednarczyk
II miejsce – Zofia Wnuk
III miejsce – Julia Noszczyk i Dominika Góra
Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WALENTYNKI
„ Walentynki” to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, którego nazwa pochodzi od św. Walentego. W tym dniu składamy życzenia pełne szczęścia i radości oraz przekazujemy kartę z życzeniami dla bliskich nam osób. Uczucia okazujemy - przyjaciołom, sympatiom, osobom ważnym dla nas. Z tej okazji uczniowie klasy III przygotowali kilka informacji o miłości i spotkaniach oraz zabawę „ Randka w ciemno”. Na zakończenie zostaliśmy obdarowani „walentynkowymi” serduszkami z naszej szkolnej poczty.
ZABAWA KARNAWAŁOWA
Karnawał to czas wesołych spotkań i bali maskowych połączonych zabawą przy muzyce. Dla uczniów naszej szkoły bal karnawałowy został zorganizowany 12 stycznia br. Na rozpoczęcia zabawy uczniowie klasy III wcielili się w postacie rodziny królewskiej i zaprezentowali nam baśń pt. „Śpiąca królewna”. Barwne stroje, o które zadbali rodzice małych „aktorów” prezentowały się wytwornie. Występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami. Po przedstawieniu rozpoczęła się wspólna zabawa przy muzyce. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci niechętnie opuszczały salę, gdyż czas szybko minął na zabawach i konkursach.
DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO
Tegoroczne spotkanie z małymi siostrami Baranka doskonale wpisało się w Program Duszpasterski Kościoła, którego hasłem jest ,,Idźcie i głoście". Osoby konsekrowane są żywym przykładem realizacji misji Chrystusa.Poprzez styl życia według rad ewangelicznych pokazują, że wiara, choć wymaga wyrzeczeń, jest źródłem szczęścia i daje każdego dnia wiele radości. Podczas spotkania siostry opowiadały o swoich misyjnych placówkach rozmieszczonych w 16 miejscach świata. Dzieliły się doświadczeniami wiary i chętnie odpowiadały na pytania uczniów. Dzieci wręczyły siostrom wybrane fragmenty myśli św. Teresy z Lisieux-Patronki misji i św. Brata Alberta, który jest patronem obecnego roku kościelnego w Polsce. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa, podczas której mogliśmy usłyszeć piękny śpiew monastyczny.
JASEŁKA
"Jest taki dzień-. bardzo ciepły,choć grudniowy". Do sali OSP w Choroniu w dniu 20 grudnia 2016 roku zawitało przedstawienie jasełkowe.Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role.Widzowie szybko przenieśli się w magiczny czas Bożego Narodzenia. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele władz gminy: p.Katarzyna Kaźmierczak-zastępca wójta, p.Andrzej Pawłowski-przewodniczący Rady Gminy, p.Edward Mizera-sołtys i radny, p.Anna Ociepka-sołtys Dębowca, panie z Koła Emerytów i Gospodyń Wiejskich oraz ksiądz proboszcz Jan Lisiecki. Wiele ciepłych i miłych życzeń płynęło do wszystkich gości od p. dyrektor szkoły Doroty Mizery. Mieszkańcy mogli skosztować ciast przygotowanych przez rodziców, zakupić ozdoby choinkowe wykonane przez Grono Pedagogiczne. Młodzi aktorzy razem z paniami z KGW zaprezentowali indywidualne interpretacje kolęd; najpiękniejsza "Cicha Noc" zabrzmiała w dwóch językach - polskim i angielskim.
Oprawę muzyczną zapewnił Rafał Polegaj. Całość wyreżyserowała Małgorzata Bartosik.
SPOTKANIE z KGW
Dnia 30 listopada kolo teatralne zorganizowało spotkanie z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH z Choronia pod hasłem "Kolędy łączą pokolenia".Wspólne śpiewanie w języku polskimi i angielskim rozległo się w sali komputerowej, efekty usłyszymy 20 grudnia w sali OSP podczas przedstawienia jasełek.
WOLONTARIUSZE POMAGALI STARSZYM
"Ideą wolontariatu jest dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażowanie się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Wolontariusze za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia, ale w rzeczywistości uzyskują liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznania ze strony innych, podwyższenie samooceny), zyskują nowych przyjaciół i znajomych, zdobywają wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności."To wszystko wynika z szeroko pojętej definicji , którą jeśli chcemy, możemy wcielić w życie . W naszej szkole powołana została Rada Wolontariatu, która podjęła się ciężkiej, aczkolwiek szlachetnej akcji, pomocy osobom starszym z naszej miejscowości. Pierwszym krokiem naszego wsparcia były jesienne porządki. Wolontariusze w dniach 21 i 24 listopada porządkowali posesje osób starszych, grabiąc i usuwając z nich liście.
POMAGAMY POLAKOM NA WILEŃSZCZYŹNIE
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w charytatywną i patriotyczną akcję organizowaną w naszej gminie, mającą na celu pomoc Polakom mieszkającym na Wileńszczyźnie. Przez miesiąc zbierali słodycze i maskotki dla dzieci mieszkających w gminach Jaszuny i Mickuny oraz w parafii Nowa Wilejka. Uczniowie dzielili się swoimi maskotkami oraz słodyczami, aby w okresie przedświątecznym wszystkie dzieci mogły zostać obdarowane prezentami. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tak szlachetną akcję.
POMOC AFRYCE c.d.
W dniu 24.11.2016r. po raz drugi odwiedzili nas wolontariusze „ Fundacji pod Skrzydłami ” realizujący projekt „Operacja Katondwe II- bandaż dla Afryki ”. Tym razem uczniowie przekazali wykonane własnoręcznie kartki świąteczne, które następnie będą sprzedane przez wolontariuszy w całej Polsce, a dochód przeznaczony zostanie na zakup wspominanego już dermatomu elektrycznego wraz z osprzętem w celu leczenia oparzeń u dzieci z Afryki .
Wolontariusze składają ogromne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania przepięknych kartek i wsparcia ich akcji.
A my dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za wspaniały, po raz kolejny, odzew i ogrom pracy włożony w wykonanie kartek świątecznych.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
Od kilku lat 20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jego celem jest uświadomienie dzieciom, że posiadają one szereg praw, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie osoby dorosłe. W naszej szkole przypomnieliśmy sobie prawa dzieci w poniedziałek 21 listopada podczas apelu przygotowanego przez uczniów klasy VI.
M. Brykczyński
,,O prawach dziecka”
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
Wyjście na mogiłę w Dębowcu
W dniu 10. 11.2016 r. uczniowie klasy III i IV z wychowawcami udali się na mogiłę żołnierzy w Dębowcu.
W przededniu Święta Odzyskania Niepodległości złożyli hołd wszystkim tym, którzy oddali swe życie w walce o wolność naszego kraju. Natomiast w dniu 11.11.2016r. uczniowie uczestniczyli w odprawianej co roku mszy świętej przy mogile poległych w II wojnie światowej.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez Koło Teatralne. Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i powstaniu Państwa Polskiego w 1918 roku. Urozmaiceniem tej akademii były pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów klas IV- VI oraz prezentacje multimedialne zakończone filmem historycznym pt. "Niepodległość".
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ta data nie jest przypadkowa - to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień w piątek 4 listopada. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele przebrali się za postacie z baśni i kreskówek. Na początku spotkania w sali gimnastycznej dzieci miały okazję wysłuchać baśni ,,Jaś i Małgosia”, którą przeczytała pani dyrektor Dorota Mizera. Następnie zobaczyliśmy taniec do piosenki z filmu animowanego ,,Kraina lodu” w wykonaniu uczennic z klas III-IV. Utwór ,,Mam tę moc” zaśpiewała Zosia Wnuk z klasy V. Kolejnym punktem spotkania była projekcja pierwszej polskiej dobranocki pt. ,,Jacek i Agatka”. Na zakończenie przeprowadzono quiz ze znajomości postaci z baśni i bajek. Ogłoszono również konkursy. A o to wyniki:
Konkurs plastyczny ,,Moja ulubiona postać z bajki”
Kategoria wiekowa:
klasy I-III
I miejsce – Emilia Rajczyk
II miejsce – Eliza Męcik
III miejsce – Anna Pilchowiec
klasy IV-VI
I miejsce – Zofia Wnuk, Wojciech Bednarczyk
II miejsce – Natalia Szecówka, Dominika Góra
III miejsce – Oliwia Ślusarczyk
Konkurs literacki na napisanie baśni
I miejsce – Nadia Zalejska, Małgorzata Leszczyńska
HALLOWEEN
Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Nie jest to święto wpisane w tradycje naszego kraju i traktujemy je raczej jako zabawę i okazję do przebrania się w oryginalny strój.
Zgodnie z tą zasadą w czwartek 27 października do szkoły zamiast uczniów przybyły różne duchy, wampiry, czarownice i wiedźmy. Na szkolnym korytarzu jako dekoracje pojawiły się sympatyczne duszki i straszne dynie, będące symbolem Halloween. Zgodnie ze zwyczajem wszystkie dzieci dostały cukierki.
POMOC AFRYCE
W dniu 20.10.2016r.uczniowie naszej szkoły spotkali się z wolontariuszami „ Fundacji pod Skrzydłami ” realizującej projekt „ Operacja Katondwe II- bandaż dla Afryki ”. W ramach tego spotkania wolontariusze przybliżyli uczniom warunki życia w Afryce , pokazali sprzęty używane w codziennym życiu , ozdoby oraz instrumenty muzyczne. Wszystkie przedmioty były wykonane własnoręcznie przez mieszkańców Afryki .
Uczniowie mogli dowiedzieć się również o działalności fundacji , której głównym zadaniem jest w pierwszej części projektu zapewnienie pacjentom szpitala Katondwe Sacred Heart Hospital stałego dostępu do środków opatrunkowych. Natomiast w drugiej części zakup dermatomu elektrycznego wraz z osprzętem w celu leczenia oparzeń u dzieci.
Nasi uczniowie czynnie włączyli się w dzieło pomocy, organizując zbiórkę materiałów opatrunkowych, które następnie przekazali na ręce wolontariuszy.
Pomoc będziemy kontynuować dalej. W ramach drugiej tury uczniowie wykonają kartki świąteczne, które następnie będą sprzedane przez wolontariuszy w całej Polsce, a dochód przeznaczony zostanie na zakup wyż. wym. dermatomu.
Uczniowie wykonali również plakaty na temat „Pomocna dłoń ”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za włączenie się w tak szlachetną pomoc i liczymy na dalszą współpracę.
ŚWIĘTO CHŁOPCÓW
Zgodnie z tradycją 30 września 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka.
Podczas akademii przygotowanej przez uczniów klas IV-VI mieliśmy okazję obejrzeć różne typy tancerzy, jakich możemy spotkać wśród chłopców na dyskotekach, zabawach i potańcówkach.
Następnie odbyły się wybory Mistera Szkoły. W tym roku pięciu śmiałków zmagało się o ten tytuł w takich konkurencjach jak: zaplatanie warkocza, rzut do celu, taniec czy rozwiązywanie supełków. Po zaciętej walce zwycięzcą został Nikodem Kapuściak z klasy II, któremu raz jeszcze gratulujemy.
Na zakończenie dziewczynki złożyły panom gorące życzenia, a w klasach wręczyły przygotowane dla kolegów upominki.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU
W dniach 10-17.09.2016r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w Europejski Tydzień Sportu-akcję mającą na celu promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Sport jest ważnym elementem naszego życia- wychowuje, kształtuje postawy, integruje, dlatego w tym tygodniu uczniowie mogli wybrać coś dla siebie. W ramach akcji zorganizowany został : turniej piłki nożnej , rozgrywki w tenisa stołowego, zawody sportowe dla klas I-III, zawody sportowe dla przedszkolaków, zajęcia taneczne – Zumba, wycieczka rowerowa do Zaborza dla klas V-VI, oraz power walker do Zaborza dla klas I- IV. Najwięcej wrażeń dostarczyły wyjścia piesze i rowerowe do Zaborza . Mimo obaw, wszyscy uczniowie, nawet ci najmłodsi, dzielnie maszerowali po zdrowie. Nagrodą dla wszystkich były kiełbaski upieczone i przywiezione przez panią kucharkę, które w leśnej scenerii smakowały wybornie. Wszystkim uczniom gratulujemy doskonałej kondycji.
URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA
Już tradycją stały się w naszej szkole zainicjowane przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom ,,Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia". W tym roku nieco wcześniej postanowiliśmy uczcić tę okazję.
We wtorek 12 października każdy uczeń przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Na sali gimnastycznej uczniowie wysłuchali fragmentu ,,Kubusia Puchatka”, który przeczytała pani z biblioteki. Książka ta jest znana i doceniana nie tylko wśród najmłodszych, ale również wśród starszego pokolenia. Kubuś Puchatek to zapewne jeden z najsympatyczniejszych misiów występujących w literaturze, dlatego też wszyscy czują do niego ogromną sympatię.
W dalszej części spotkania zadaniem każdej klasy było przygotowanie dużych kartek urodzinowych dla misia. Dzieci chętnie zaangażowały się w pracę, prezentując na koniec piękne, kolorowe kartki urodzinowe, na których nie zabrakło życzeń dla książkowych, pluszowych bohaterów. Wszystkie prace zostały umieszczone na gazetce w korytarzu.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 16 września 2016 roku wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w tegorocznej akcji Sprzątania Świata, która odbywa się pod hasłem "Podaj dalej... Drugie życie odpadów".
Przesłanie tej akcji to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko.
Uczniowie otrzymali odpowiednie środki (worki i rękawice) i pod opieką wychowawców wyruszyli na wyznaczone wcześniej tereny. Wysprzątano śmieci w wyznaczonej okolicy tj.: folie, papiery, puszki, plastiki, butelki itp.
Wyjście w teren poprzedzone zostało apelem przygotowanym przez członków Koła Ekologicznego, na którym przypomniano cele i ideę akcji oraz zaprezentowano prezentację multimedialną ,,Drugie życie odpadów, recykling”.
Pamiętajmy, że od nas samych zależy czystość i porządek w naszej okolicy
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO
W czwartek 1 września o godz.9.00 odbyła się inauguracja roku szkolnego 2016/2017.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez panią dyrektor – Dorotę Mizerę nauczycieli, rodziców, uczniów oraz przybyłych gości. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas IV-V.
Podczas akademii serdecznie przyjęto w poczet uczniów dzieci z klasy I, które złożyły uroczystą przysięgę pierwszoklasistów.
Na koniec spotkania głos zabrali radni z naszej miejscowości: pan Edward Mizera i pan Andrzej Pawłowski, życząc zgromadzonym uczniom sukcesów w nauce a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.
Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017 uczniowie wraz z nauczycielami udali się do klas.