top of page
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

 

Dnia 1 września 2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Uczniowie wraz z panią Dyrektor – Dorotą Mizerą i nauczycielami zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczystość. Pani Dyrektor bardzo serdecznie powitała wszystkich nauczycieli, uczniów, rodziców oraz przybyłych gości: sołtysa- pana Edwarda Mizerę oraz radnego naszej miejscowości – pana Andrzeja Pawłowskiego. Szczególne słowa powitania zostały skierowane do uczniów klas pierwszych.

W dalszej części spotkania uczniowie klas V-VI zaprezentowali część artystyczną, w której pożegnali minione wakacje i powitali nowy rok szkolny. Nie zapomniano także o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na zakończenie akademii złożono życzenia powodzenia i sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym.

Po uroczystości uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas.

Żywa lekcja przyrody

 

12 września 2014r. w naszej szkole odbyła się niezwykła, żywa lekcja przyrody.

Spotkanie zostało przygotowane przez pana Przemysława Ludwina z Kielc, który posiada własną hodowlę gadów. Pan Przemysław przywiózł ze sobą kilka gatunków węży, jaszczurek, kameleonów i żółwi.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali pogadanki na temat budowy, zwyczajów zwierząt oraz przystosowania do warunków, jakie panują w ich naturalnym środowisku. Dzieci mogły dotykać, głaskać, a nawet wziąć na ręce piękne okazy.

Lekcja o gadach na pewno na długo zostanie zapamiętana przez uczniów.

Śniadanie z marchewką

 

W ramach realizacji programu Wiem, co jem i aktywnie spędzam dzień 9 października zorganizowaliśmy w naszej szkole Śniadanie z marchewką. Uczniowie wszystkich klas jako główny produkt na drugie śniadanie spożywali marchewki. Wszyscy mieli także okazję skosztować sok marchwiowo – jabłkowy. Zarówno sok jak i marchew w surowej postaci smakowała wszystkim uczniom. Na lekcji z wychowawcą dzieci poznały wartości odżywcze marchewki. Mamy nadzieję, że marchewki zagoszczą w codziennym jadłospisie naszych uczniów.

Dzień Edukacji Narodowej

 

Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęło się w naszej szkole 14 października 2014r. o godz. 9.00. Dyrektor szkoły pani Dorota Mizera powitała przybyłych na tę uroczystość gości: pana Andrzeja Pawłowskiego – radnego Gminy Poraj, pana Edwarda Mizerę – sołtysa wsi, emerytowanych nauczycieli i pracowników, grono pedagogiczne, rodziców i uczniów.

Na wstępie pani dyrektor odczytała list Wójta Gminy Poraj pana Łukasza Stachery, który tą drogą składał wszystkim pracownikom szkoły życzenia uznania i szacunku wychowanków. Życzenia złożyli także przybyli goście: pan Andrzej Pawłowski i pan Edward Mizera, którzy, dziękując nauczycielom za ich pracę i oddanie, podkreślali sukcesy szkoły, życzyli dalszych osiągnięć oraz satysfakcji z pracy wychowawczej.

W dalszej części akademii uczniowie zaprezentowali występ artystyczny. Wszyscy dobrze się bawili podczas występu dzieci, które humorystycznie przedstawiły różne typy nauczycieli: anioła, sceptyka, służbistę, aktywistę i luzaka. Występ uatrakcyjniły wiersze i piosenki dedykowane nauczycielom oraz upominki przygotowane przez uczniów.

14 października świętujemy także w naszej szkole Urodziny Książkowego Misia. Właśnie w tym dniu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na kartkę urodzinową dla książkowego misia. Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy i nagrody książkowe.

W kategorii przedszkola: I miejsce zajęła Marta Kwiatkowska, II miejsce – Tymon Bogusz, III miejsce- Lena Kot, wyróżnienie – Kaja Krzyczmonik. W kategorii klas I- III: I miejsce zdobyła Zofia Wnuk, II miejsce zajęli: Nadia Zalejska i Jakub Gadziński, III miejsce – Małgorzata Ociepka i Julia Kurzacz. W kategorii klas IV-VI: I miejsce zajęła Julia Białas, II miejsce – Dominika Gacek, III miejsce – Alan Krzyczmonik, wyróżnienie otrzymała Oliwia Czarnecka.

Akademię zakończyła pani dyrektor, składając życzenia wszystkim pracownikom szkoły i dziękując zaproszonym gościom za przybycie.

 

Ślubowanie uczniów kl.1

 

   Dnia 21 października odbyła się uroczystość ślubowania klasy I. Podczas tej uroczystości 11 uczniów wypowiedziało rotę ślubowania, podnosząc dwa palce prawej ręki w kierunku flagi. Po ślubowaniu wszystkie dzieci z kl.1 zostały pasowane na uczniów. Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły p. Dorota Mizera. Przy tej okazji dzieci zaprezentowały występ artystyczny, w czasie którego śpiewano piosenki i recytowano wiersze. Razem z wychowawczynią p. Anną Zjawińską ślubowanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem w klasie.

 

W końcu lubimy się trochę bać…

 

W piątek 31 października 2014r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego świętowaliśmy w naszej szkole Halloween. Z tej okazji uczniowie przebrali się za różne przerażające postacie. Na szkolnych korytarzach oraz podczas lekcji mogliśmy spotkać czarownice, duchy, wampiry, upiory i inne straszydła. Pomysłowość uczniów w doborze strojów i charakteryzacji była ogromna. Ze wszystkich uczniów wybrano dwie najciekawiej przebrane uczennice: Oliwię Ślusarczyk i Kingę Sikorską.

Z okazji Halloween zorganizowano także konkurs na najstraszniejszą dynię. Uczniowie i tu wykazali się niesamowitą pomysłowością. Spośród 12 dyń – lampionów wybrano 3 najlepsze prace. I miejsce zajęła Klaudia Wrona, II miejsce – Julia Kurzacz, III miejsce zdobyła Natalia Szecówka.

Wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze, pełnej humoru i radości, ale również z dreszczykiem emocji.

Dzień Zdrowego Śniadania

 

Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego programu ,,Śniadanie daje moc”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

W ramach akcji: uczniowie na godzinach z wychowawcą zapoznali się z rolą śniadania w życiu dziecka, zasadami prawidłowego odżywiania, zasadami prawidłowego zachowania się przy stole. Członkowie Koła Ekologicznego przygotowali plakaty.

W piątek 14 listopada 2014r. zorganizowano wspólne śniadanie. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali w klasach zdrowe i pożywne kanapki. Następnie przygotowane śniadanie prezentowano na pięknie udekorowanych stołach na Sali gimnastycznej. Specjalnymi gośćmi byli: proboszcz naszej parafii – ks. Jan Lisiecki, radny i sołtys wsi Choroń – pan Edward Mizera, radny – pan Andrzej Pawłowski. Podczas śniadania zorganizowano konkurs ,,Master Chef”. Najlepszą kanapkę przygotowała Oliwia Czarnecka i dzięki temu zdobyła I miejsce, II miejsce zajął Krystian Molencki, III zdobyła Dominika Gacek. Pani dyrektor oraz zaproszeni goście wręczyli zwycięzcom nagrody.

Wspólnie przygotowane śniadanie sprawiło dzieciom wiele przyjemności i zapewne dobrze smakowało. Dzieci nauczyły się, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości w spożywaniu II śniadania.

Dzień produktów mlecznych

 

W czwartek 20 listopada w ramach realizowanego w naszej szkole programu ,,Wiem, co jem i aktywnie spędzam dzień” uczniowie klasy IV przygotowali dzień produktów mlecznych. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywa mleko w rozwoju dziecka. Poznały produkty spożywcze wytwarzane na bazie mleka. Dowiedziały się, jak cennym źródłem witamin jest mleko i jego przetwory. Poznały drogę, jaką odbywa mleko od wydojenia krowy, aż po zapakowanie go w kartony lub plastikowe butelki. Na zakończenie wesołe krówki z klasy IV zatańczyły do piosenki ,,Muczą krowy, muczą”.

 

Konwencja Praw Dziecka

 

W czwartek 20.11.2014r. po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, ponieważ właśnie 20 listopada 1989r. uchwalono Konwencję o prawach dziecka. Dzień ten ma zwracać uwagę na podmiotowość dzieci i przypominać, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji.

Sejm ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka na wniosek rzecznika praw dziecka Marka Michalaka.

Uczniowie klasy V przypomnieli zgromadzonym na sali uczniom i nauczycielom poszczególne prawa zapisane w Konwencji Praw Dziecka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował także plakat, który przedstawia prawa najmłodszych oraz informuje o osobach, które mogą pomóc w trudnych sytuacjach dzieciom.

Pamiętajmy słowa Janusz Korczaka: ,,Nie ma dzieci – są ludzie…”

Wieczór pełen wróżb

 

W czwartek 27 listopada 2014r. w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Rozpoczęto ją tradycyjnie od licznych wróżb przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Dzieci mogły poznać imię swojej przyszłej żony lub męża albo mogły dowiedzieć się z kart, co je czeka w przyszłości. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego lania wosku i odgadywania kształtów jego cieni. Podczas zabawy odbył się również andrzejkowy wyścig butów. Wybraliśmy także króla i królową dyskoteki. Szkoda, że zabawa tak szybko minęła, wszyscy bawili się bowiem wspaniale i czekają na kolejną dyskotekę pełną atrakcji.

Święto jabłka

 

Święto jabłka zorganizowaliśmy po raz pierwszy w naszej szkole 28.11.2014r. Podczas imprezy uczniowie poznali walory jabłka – tak bardzo popularnego owocu w naszym kraju, a jednak często niedocenianego przez ludzi. Wiadomości przygotowali ucziowie z Koła Ekologicznego.

W tym dniu rozstrzygnięte również zostały dwa konkursy nawiązujące do święta. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny pod hasłem Polskie jabłko jest the best, kupuj je, bo zdrowe jest. Zwycięzcami w tym konkursie w kategorii klas młodszych zostali:

Julia Kurzacz – I miejsce

Nadia Zalejska – II miejsce

Natalia Lechowska i Zofia Wnuk – III miejsce.

W kategorii klas starszych :

I miejce zdobyły Dominika Góra i Oliwia Czarnecka, II miejsce zajął Kamil Ligus.

Drugi konkurs to konkurs poetycki, którego celem było napisanie wiersza na temat jabłka. W tym konkursie I miejsce zajęła Nadia Zalejska, II miejsce zdobyła Małgorzata Ociepka, III miejsce zajęła Maja Popielak. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Na zakończenie święta jabłka odbył się konkurs Master Cheff. Zadaniem klas młodszych było przygotowanie zdrowej i pożywnej kanapki z przygotowanych produktów. Klasy starsze musiały natomiast wykonać pyszną, pełną energii surówkę. Wszyscy spisali się znakomicie. Zwycięzcami konkursu zostali:

Klasy młodsze: I miejsce – Zofia Wnuk i Igor Sikorski, II miejsce – Karolina Gadzińska i Aleksander Kozieł , III miejsce – Ada Wolak i Natalia Lechowska.

Klasy starsze : I miejsce – Tomasz Chwastek i Gracjan Michalski, II miejsce – Oliwia Czarnecka i Anna Gurbała, III miejsce – Dominika Gacek i Milena Rajczyk. Wszysccy zwyciężcy otrzymali nagrody rzeczowe.

Ubieranie choinki na Jasnej Górze

 

  Od kilku lat uczestniczymy w konkursie na Wieczernikową Choinkę organizowanym przez radio Jasna Góra. To już VII edycja konkursu, a jej celem jest przypomnienie znaczenia i symboliki choinkowych ozdób. Dnia 19 grudnia 2014 r. uczennice :Julia Białas, Dominika Gacek i Milena Rajczyk udały się na Jasną Górę, by tam udekorować świąteczne drzewko. Zabrały ze sobą choinkowe ozdoby własnoręcznie wykonane. W tym roku były to gwiazdy betlejemskie zrobione z kolorowego papieru. Wieczernik jasnogórski wypełniony był zapachem przygotowanych do dekoracji drzewek  świerkowych. Zanim przystąpiliśmy do dekorowania powitała nas p. Izabela Tyras - dziennikarka radia Jasna Góra i zachęciła do wspólnego kolędowania. Uczestników konkursu powitał także ojciec Wojciech Dec OSPPE, który mówiąc o pięknej tradycji strojenia choinek, nawiązał do przystrajania naszych serc i dekorowania sumień jako najważniejszym zadaniu chrześcijanina.

„…A w karnawale, a w karnawale to wszyscy w głowach mają bale….”

 

Karnawał to doskonały czas na organizowanie hucznych zabawy przy muzyce  nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci. Z tej okazji w piątek, 23 stycznia odbył się u nas karnawałowy bal przebierańców. Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną balonami i śnieżynkami. Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie, min: piratów, wróżek, policjantów, księżniczek, czerwonych kapturków oraz przeróżnych sympatycznych zwierzątek. Bal prowadzony był przez doświadczone panie animatorki, które profesjonalnie zajmują się organizacją imprez dla dzieci. Na dzieci czekało wiele atrakcji, min: gry i zabawy przy muzyce, zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny itp. Dzieciom bardzo podobały się skręcane balony, z których powstawały pieski, magiczne miecze, kwiatki i serduszka. Dopełnieniem karnawałowej oprawy była głośna muzyka, która porywała wszystkich do tańca. Rodzice bawili się ze swoimi dziećmi a flesze aparatów wychwytywały poszczególnych uczestników imprezy z tłumu rozbawionych, kolorowych i  bajkowych postaci. Gdy panie animatorki opuściły salę rozpoczęto przygotowania do przedstawienia. W tym roku klasa III zaprezentowała wszystkim baśń pt.: „Księżniczka na ziarnku grochu”. Widowni ukazała się rodzina królewska, zabawny błazen, ochmistrzyni oraz paź... i wreszcie ta jedyna prawdziwa księżniczka Pirlipatka. Na scenie można było zobaczyć również pięć oryginalnych księżniczek-uczennic klasy II, które okazały się nieprawdziwe, oraz sprytne panny służebne. Barwne stroje, a przede wszystkim wspaniała gra małych aktorów sprawiła, że spektakl odniósł wielki sukces, a widzowie gromkimi brawami nagrodzili zmęczone nawałem emocji ale szczęśliwe dzieciaki. Po przedstawieniu przyszła pora na słodki poczęstunek.  A później wszyscy znów ruszyli w tany…… Szkoda, że kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

 

Lubimy zabawy na śniegu!

 

Korzystając z zimowej aury we wtorek 27 stycznia 2015r. uczniowie naszej szkoły wyszli na boisko szkolne, aby ulepić bałwany. Każda klasa solidnie wzięła się do pracy i w rezultacie powstało sześć zabawnych i bardzo oryginalnych bałwanków. Zabawa zakończyła się bitwą na śnieżki. Wszyscy wspaniale się bawili.

Szkolny Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty!

 

W środę 28 stycznia 2015r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski pod hasłem ,,Szlachetne zdrowie…”. Uczniowie klas I-VI przygotowali wiersze nawiązujące do dbania o zdrowie , higienę i prawidłowe odżywianie. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Wszyscy uczniowie wspaniale przygotowali się do recytacji wierszy.

W kategorii klas I-III zwyciężyli:

I miejsce – Zofia Wnuk

II miejsce – Wojciech Bednarczyk

III miejsce – Ada Wolak

Wyróżnienie – Amelia Molęcka

W kategorii klas IV-VI zwycięzcami zostali:

I miejsce – Małgorzata Leszczyńska

II miejsce – Julia Białas

III miejsce – Milena Rajczyk

Wyróżnienie – Dominika Góra

Pasowanie na czytelnika

 

Pasowanie na czytelnika to uroczyste przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników naszej biblioteki. W piątek 30 stycznia 2015r. dzieci z klasy I odwiedziły bibliotekę szkolną. Poznały regulamin biblioteki oraz zasady szanowania książek. Uczniowie , rozwiązując krzyżówkę przygotowaną specjalnie na tę okazję, musieli się wykazać znajomością baśni. Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli uroczystą przysięgę. Dzieci otrzymały dyplomy i zakładki do książek. Po raz pierwszy mogli wypożyczyć do domu wybraną książkę.

W trosce o bezpieczne ferie zimowe 2015

 

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów 30 stycznia 2015 roku, na drugiej godz. lekcyjnej w sali gimnastycznej, odbył się apel pod hasłem "Bezpieczne ferie zimowe 2015".

Celem uroczystości było utrwalenie zasad poruszania się po drodze oraz uczulenie na bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu. Uczniowie przypomnieli o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni oraz niewłaściwego zachowania na drodze.

Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez panią Marie Torbus. Obejmowała ona zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci w czasie ferii, podczas zabaw na śniegu i lodzie, przebywaniem w domu, surfowaniem w Internecie oraz zasady poruszania się po drogach.

Dekorację przedstawienia stanowiły plakaty "Bezpieczne ferie zimowe" wykonane przez uczniów klasy 5 i 6.

Udanych i bezpiecznych ferii wszystkim dzieciom życzyła Pani Dyrektor.

D O B R E G O   W Y P O C Z Y N K U !

EWANGELIA, PROROCTWO, NADZIEJA - życie konsekrowane w świecie dzisiaj

 

     Pod takim hasłem 17 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życia Konsekrowanego. W tym roku miał on szczególny wydżwięk ze względu na trwający Rok Życia Konsekrowanego. Gośćmi specjalnymi były siostry i bracia dominikanie ze wspólnoty małych sióstr i braci od Baranka. W Choroniu znajduje się klasztor tego zgromadzenia jako jedyna fraternia w Polsce. W czasie spotkania mogliśmy poznać osobiste doświadczenia Boga w życiu zakonnym, posłuchać rozważań Ewangelii, a podczas wspólnej modlitwy usłyszeć piękny śpiew liturgiczny sióstr i braci.

     Spotkanie z osobami konsekrowanymi co roku daje nam okazję, by spotkać się ze stylem życia według rad ewangelicznyc. Zawsze robi wrażenie entuzjazm wiary i radość życia bijące od sióstr i braci, którzy, mimo dobrowolnego ubóstwa, czują się bogatymi i żyją pełnią życia. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli dostojnym gościom własnoręcznie wykonane upominki. Były to kolorowe serca, na których umieszczone zostały wybrane fragmenty Pisma Świętego.

 

ŚWIĘTO KOBIET

 

6 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet, który przygotowali uczniowie z klas 4, 5 i 6 pod opieką p. Marii Torbus
a oprawą muzyczną zajął się p. Rafał Polegaj wraz ze szkolnym chórem.

Występ artystyczny był połączeniem informacji na temat tego święta oraz części artystycznej pełnej humoru.

   Pod koniec apelu głos zabrała pani Dyrektor Dorota Mizera składając życzenia płci pięknej. Po uroczystym przemówieniu rozdano kwiaty wszystkim kobietom w naszej szkole.

KONSERWANTY

 

Dnia 13.03.2015 odbył się apel pt. "Tajemnicza litera E''. Poświęcony  był dodatkom konserwującym żywność. Klasy IV-VI w ciekawy sposób przygotowały inscenizację ilustrującą podział konserwantów, na zakazane i dopuszczalne w niewielkich ilościach, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Na koniec odbyła się degustacja pokarmów pozbawionych środków konserwujących: chleba bananowego, dżemu dyniowego i żurawinowego. Nad całością czuwała wychowawca klasy VI Małgorzata Bartosik.

POWITANIE WIOSNY

 

Jak co roku z utęsknieniem oczekujemy nadejścia wiosny – pory radosnej, budzącej do życia rośliny i zwierzęta. W tym roku powitaliśmy ją w przeddzień pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, w piątek 20 marca. Uroczystość tę rozpoczęliśmy od obejrzenia przedstawienia pt. ,,W poszukiwaniu Wiosny” przygotowanego przez uczniów kl. IV-VI. W dalszej części programu uczniowie wybrali wśród przedstawicieli klas najładniejsze wiosenne stroje. Zwyciężyli uczniowie z klasy III i IV. Tradycyjnie po zakończeniu części artystycznej wszyscy uczniowie z wychowawcami wyszli na boisko szkolne, aby spalić Marzannę – symbol odchodzącej zimy. Dzień ten był niezwykle radosny i kolorowy – barwne stroje wszystkich uczniów i piękna, słoneczna pogoda sprawiły, że poczuliśmy zbliżającą się nową porę roku.

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

 

W poniedziałek 23 marca 2015r. przenieśliśmy się w czasie do Średniowiecza. Grupa artystyczna Rekonstrukto przybliżyła naszym uczniom i przedszkolakom życie i kulturę tego okresu. Dzieci miały okazję zobaczyć rycerski ekwipunek i uzbrojenie , a także obejrzeć pojedynek rycerzy. Wybrańcy spośród uczniów zostali pasowani na rycerza, innych z kolei zakuto w dyby. Chłopcy chętnie zgłosili się do próby sił – próby ciężkiego miecza. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali niezwykłych opowieści na temat obyczajów panujących w Średniowieczu. Sądzimy, że lekcja ta na długo zostanie w pamięci uczniów i przedszkolaków.

Święta Wielkanocne

 

Dnia 31 marca w naszej szkole odbyła się akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy II pod kierunkiem wychowawczyni mgr Renaty Suszek przypomnieli zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem. Zaprezentowali śmieszne przyśpiewki, wiersze i piosenki. Uroczystość ta została zakończona słodkim poczęstunkiem.

Dzień Chłopaka

 

30 września 2014r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Od samego rana dziewczynki przygotowywały niespodzianki dla swoich klasowych kolegów. O godzinie 10 odbyła się akademia, podczas której mogliśmy obejrzeć pokaz mody męskiej, a także poznaliśmy najchętniej wykonywane przez chłopców ćwiczenia gimnastyczne. Nie zabrakło oczywiście życzeń dla naszych małych mężczyzn. Dziewczyny z klas V-VI zakończyły akademię tańcem przygotowanym specjalnie na tę okazję. W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka szkolna. Wszyscy wyśmienicie się bawili.

 

Święto Niepodległości

 

Dnia 7 listopada odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Tę pamiętną datę uczniowie uczcili programem słowno-muzycznym wzbogaconym  prezentacją mulitimedialną przygotowaną przez uczniów klasy szóstej: Oliwię Czarnecką, Julię Białas. Pieśni patriotyczne wykonały: Oliwia Ślusarczyk klasa IV, Natalia Celeban klasa V, Małgorzata Leszczyńska  klasa IV, Dominika Gacek klasa V. Uczniów przygotował Rafał Polegaj. Nad całością czuwała wychowawczyni klasy VI Małgorzata Bartosik.

Szkolna Jasełka w OSP

 

Po raz kolejny zabrzmiało przesłanie płynące z kolędowego zaproszenia:,,Pójdżmy wszyscy do stajenki...".

I tak też się stało. Przybyliśmy 17 grudnia do sali O.S P. w Choroniu, by znależć się w betlejemskiej stajence za sprawą przedstawienia jasełkowego, które wprowadziło nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Aktorzy-uczniowie naszej szkoły występowali przed licznie zgromadzoną publicznością, wśród której znależli się przedstawiciele władz Gminy Poraj, sołectwa, mieszkańcy wsi, wspólnota sióstr i braci dominikanów od Baranka, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, dzieci wraz z rodzicami , zaproszeni goście.

      Wprowadzenie do przedstawienia wygłosiła dyr.szkoły p.Dorota Mizera, witając wszystkich i krótko przypominając historię jasełek. Nasze wędrowanie do Betlejem rozpoczęło się piękną kolędą ,,Cicha noc...", która przeniosła widzów do stajenki. W kilku odsłonach mogliśmy obejrzeć wydarzenia opisane na kartach Ewangelii. Piękne sceny narodzenia Jezusa, objawienie aniołów, przybycie pasterzy i trzech króli, zachwyt ludzi i majestat świętej Rodziny odtwarzane przez małych aktorów poruszały prostotą i wprowadzały w klimat świątecznych zamyśleń. Sceny ewangeliczne przeplatane były  śpiewaniem kolęd. Te najpiękniejsze wykonały siostry i bracia dominikanie. I choć wydarzenia te obchodzimy co roku, za każdym razem jednakowo poruszają sceny ze stajenki; żłóbek, siano, zwierzęta, gwiazda betlejemska, pastuszkowie. I pewnie nie było serca, w którym nie zagrała melodia wzruszenia i refleksji .

     Występ wzbogacała piękna, nastrojowa scenografia, której głównym elementem były płonące światełka. Cała scena przepełniona była aniołami; od najmłodszych do najstarszych uczniów szkoły, gdyż także małe przedszkole i starszaki miały udział w uświetnieniu występu.

    Przedstawienie muzycznie opracował p.Rafał Polegaj, reżyserowała p.Barbara Marchewka, a nad całością bez wątpienia czuwały anioły...

     Po zakończeniu występu głos zabrała dyr.szkoły p.Dorota Mizera, dziękując aktorom i składając wszystkim świąteczne życzenia. Wójt Gminy p. Łukasz Stachera podziękował za piękne przedstawienie i wzruszenia, jakich dostarczyli mali aktorzy. Złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne, a potem wszyscy dzielili się wigilijnym opłatkiem.

 

 

Dzień Ziemi

 

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata.

 

Od wielu lat na całym świecie podejmuje się najróżniejsze działania w celu podniesienia kultury ekologicznej ludzi. Jednym z takich działań  są obchody Dnia Ziemi.

 

Uczniowie naszej szkoły również włączają się do tych obchodów organizując inscenizacje ,gazetki, plakaty, przemarsze ulicami wsi oraz konkursy ekologiczne. Podstawowym celem tych działań jest uświadomienie uczniom źródeł zagrożeń środowiska naturalnego oraz możliwości walki z tymi zagrożeniami.

 

Dnia 29.04.2015r. zorganizowano w naszej szkole Dzien Ziemi. Członkowie koła ekologicznego pod kierunkiem p. M.Torbus przygotowali apel ekologiczny mówiący o konieczności ochrony środowiska. Następnie cała społeczność szkolna brała udział w

happeningu  ulicami Choronia , podczas którego prezentowano plakaty z ekologicznymi hasłami. 

Konstytucja 3 Maja

 

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizacje władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję ma wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada „liberum veto”.

W 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji uczniowie Szkoły Podstawowej w Choroniu również wspominali to ważne wydarzenie w historii Polski. Uczniowie z koła historycznego wraz z opiekunem przygotowali uroczysty apel oraz prezentację mulitimedialną dotyczącą tamtych wydarzeń. Apel odbył się 28 kwietnia 2015 roku.

Spotkanie z absolwentami naszej szkoły

 

Dnia 30 kwietnia 2015 r odbyło się kolejne spotkanie absolwentów naszej szkoły zainicjowane przez uczniów klasy VI wraz z wychowawcą Małgorzatą Bartosik. Uczniowie klas młodszych przeprowadzili wywiad, pokazali dawne sale lekcyjne,wspólnie oglądali kroniki szkolne. 

„ Energetycznie i estetycznie”

 

Pod tym hasłem dnia 30 kwietnia uczniowie klasy I i III przygotowali i przedstawili krótki apel, jako swój wkład w realizację projektu „Wiem, co jem i aktywnie spędzam dzień”. Uczniowie kl. I przypomnieli zasady zachowania się przy stole, przygotowania posiłków oraz ich spożywania. Uczniowie kl. III zapoznali nas z produktami energetycznymi, które dają siłę i energię do nauki i pracy. Na zakończenie uczniowie poczęstowali nas zdrowymi przekąskami przygotowanymi pod okiem swoich wychowawczyń. Klasa I przygotowała owocowe koreczki, a uczniowie z klasy III chlebowe kanapeczki.

Wirujące farby

 

W poniedziałek 4.maja mieliśmy okazję poznać interesującą technikę malarską zwaną  ,,wirujące farby". Warsztaty poprowadziła p.Ewelina, która stworzyła dzieciom przyjazny klimat twórczej zabawy. Farby zmieszane w różnych kolorach poddane sile grawitacji i sile odśrodkowej za sprawą urządzenia wirującego powodowały, że na oczach dzieci powstawały przepiękne arcydzieła. Okrzyki zachwytu towarzyszyły każdemu wykonanemu dziełu.

  Prace, jedyne w swoim rodzaju, zachwycały barwnością i różnorodnością kompozycji. Dzieci   z dumą i radością prezentowały je podczas wspólnej wystawy. Na pewno warto było stworzyć im taką okazję, w czasie której mogły nie tylko świetnie się bawić, ale również  poczuć się artystami.

 

Wycieczka na wystawę klocków Lego

 

Każde dziecko lubi bawić się klockami, a już szczególnie składać ciekawe budowle z klocków „Lego”. Dnia 21 maja uczniowie klas I-III udali się do Częstochowy na wystawę „Budowli z klocków Lego”. Każdego zadziwiły ciekawe eksponaty prezentujące postacie i wydarzenia znane z bajek czy filmów ( Dolina Muminków, Makieta domu Simpsonów), sceny historyczne, budowlez Polski ( Stadion Narodowy) i całego świata ( Statua Wolności, Most nad Tamizą). Na wystawie nie zabrakło eksponatów z serii Lego Technic, cieszących się dużym zainteresowaniem wśród chłopców, ale wszystkich zaciekawił wąż robot- Cobra- reagujący na ruch. Taka wystawa poszerza wiedzę , ale również uczy dzieci cierpliwości w realizacji zadań. 

Dzień Europejski

 

W dniu 22 maja 2015 roku odbył  się Dzień  Europejski, pod hasłem "Europa - nasz dom,  Polska  - nasza Ojczyzna". Brali w nim udział  wszyscy uczniowie klas I - VI. Przedstawili różnorodne  umiejętności zdobyte w czasie nauki języka angielskiego. 

Atrakcją święta był  "Festiwal piosenek polskich i angielskich". Zabrzmiały między innymi następujące utwory: 

- "Bałkanica" klasa II 

- "Friendly cow" klasa II 

- "Lazy Mary" klasa II  

- "Ona tańczy dla mnie"  klasa III 

- "Can you" klasa III i  IV 

- "SkyFall" klasa V i VI 

Słodki angielski poczęstunek - kruche ciasteczka, serwowała klasa VI. Całość przygotowała Małgorzata Bartosik. 

Chcę uwielbiać Twoją chwałę...

 

   Z taką intencją 9.VI wybraliśmy się z coroczną wizytą do pustelni sióstr dominikanek. Naszym celem było spotkanie modlitewne w kaplicy Małego Klasztoru w Choroniu, wspólne uwielbienie Boga za Jego dary, Jego przymioty, Jego majestat. Podczas modlitwy dzieci -przedstawiciele klas składały bukiety kwiatów przed ołtarzem odczytując teksty przygotowanych modlitw. W czasie spotkania mieliśmy okazję posłuchać pięknego śpiewu dominikańskiego,poznać najbliższe plany wspólnoty sióstr i braci oraz usłyszeć osobiste doświadczenia w życiu zakonnym. Jak zwykle byliśmy pod wrażeniem pięknego śpiewu sióstr i braci. Szczególnie pięknie brzmiała modlitwa ,,Ojcze nasz..." zaśpiewana w ojczystym języku sióstr Marie-Paul, Cecile i braci Philippe-Marie oraz Etienne.

    Taka wizyta staje się każdego roku okazją dla dzieci,by mogły poznać monastyczny styl życia, jakże odmienny od tego, który same praktykują na co dzień. Jest także okazją do złożenia darów tym, którzy utrzymują się jedynie z jałmużny i uczy szacunku dla osób konsekrowanych. 

MAJÓWKA SZKOLNA-festyn rodzinny 2015

 

      Rzecznik Prasowy UG Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej p. Andrzej Kozłowski 16 maja o g.16. powitał wszystkich przybyłych gości i tym samym rozpoczął w naszej szkole coroczny festyn rodzinny tzw. MAJÓWKĘ.

Wśród licznie zgromadzonych osób byli przedstawiciele władz Gminy Poraj :Wójt p. Łukasz Stachera,.radny p. Andrzej Pawłowski,sołtys wsi p. Edward Mizera, przedstawiciele zarządu OSP; prezes p. Marek Męcik i komendant p. Tomasz Marchewka.

    Dyrektor szkoły p. Dorota Mizera inaugurując tegoroczną Majówkę wyraziła radość z tego, że stanowi ona doskonałą okazję do spotkań rodzinnych w szerszym gronie. Podkreślała też ważność domu rodzinnego jako tego miejsca,które pierwsze uczy miłości i wychowuje ku wartościom. Cytując Matkę Teresę z Kalkuty przypomniała jej słowa : ,,MIŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ W DOMU''. Zachęcając do wspólnej zabawy,do aktywnego udziału w festynie podkreśliła, że przygotowane zostały różne propozycje, by przeżyć niepowtarzalne chwile w rodzinie. Społeczność szkolna przygotowała bowiem dla wszystkich gości szereg atrakcji; zabawy,konkursy, pokazy umiejętności,kawiarenkę,małą gastronomię, występy artystyczne małych i dużych. Kończąc swoje wystąpienie pani dyrektor zaprosiła przedstawicieli władz gminy na scenę, gdzie zostały im wręczone upominki.

   Wójt Gminy p. Łukasz Stachera zabierając głos powitał obecnych na festynie. Dziękując organizatorom Majówki szczególne podziękowania skierował do p. dyrektor Doroty Mizery podkreślając piękny rozwój placówki szkolnej,który jest jej zasługą. Mówiąc,że dobry menedżer to podstawa rozwoju nazwał p. Dorotę Mizerę świetnym menedżerem i zapowiedział, że wkrótce podpisze zgodę na budowę sali gimnastycznej w S.P. im. Marii Konopnickiej w Choroniu. 

   Na zakończenie części oficjalnej p. Andrzej Kozłowski ogłosił wyniki turnieju piłki nożnej drużyn OSP, który został rozegrany przed festynem a następnie zapowiedział część artystyczną-występy dzieci i innych artystów.

I tak najpierw najmłodsi,przedszkolaki ze swoimi nauczycielkami p. Katarzyną Kot i p. Iwoną Plutą-Łyszczarz zaprezentowały się w pięknych strojach żabek i bocianów. Następnie uczeń kl.IV Artur Witek zaprosił do krainy baśni rozpoczynając występ uczniów kl. IV przygotowany przez p. Barbarę Marchewkę. W programie festynu znalazł się również występ Orkiestry Dętej przy OSP, która gra od 1929 roku. Kolejnym elementem części artystycznej były występy uczniów kl.I-VI, których wspólnym motywem były życzenia i piosenki dla mamy. Ważnym punktem festynu był Konkurs Rodzinny  przygotowany przez p. Marię Torbus. Drużyny-przedstawiciele rodzin mogli rywalizować ze sobą tworząc m. in. śpiewający przepis na ciasto drożdżowe. Zwycięską drużyną okazała się rodzina państwa Sikorskich. Na corocznym festynie oczywiście nie mogło zabraknąć Koła Gospodyń Wiejskich ,,Choronianki" a dodatkową atrakcją były występy zespołów Szalona Piątka Plus i Zespół Wokalno -Instrumentalny z Gimnazjum w Poraju.

    Jedną z atrakcji były pokazy umiejętności strażackich. Pod kierunkiem komendanta p.Tomasza Marchewki mogliśmy obserwować sprawne gaszenie zaimprowizowanego pożaru oraz pokaz umiejętności ratunkowych. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobiło użycie specjalistycznego sprzętu podczas udzielania pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym. Przy użyciu nożyc i rozpieraków ramieniowego i teleskopowego panowie demonstrowali uwalnianie poszkodowanego z samochodu.

   Organizatorzy imprezy zapewnili uczestnikom udział w loterii fantowej, dla najmłodszych korzystanie  z urządzenia pneumatycznego ,,Zamek", dania małej gastronomii,domowe ciasta, kawiarenkę, itd. Festyn zakończyła zabawa taneczna.

Kochamy bajki i bajeczki!

 

W środę 3 czerwca 2015r. w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się w naszej szkole głośne czytanie. W świat ulubionych bajek z dzieciństwa wprowadziło naszych najmłodszych uczniów przedstawienie pt. ,,Zamieszanie w krainie bajek”. Następnie dzieci miały okazję spotkać się z autorką ,,Bajek edukacyjnych z Maciejówki” – panią Izabelą Szewczyk, która głośno czytała fragment swojej książeczki. Dzieci z ciekawością słuchały historii jajka i kury oraz dopytywały się o zwierzęta mieszkające w Zagrodzie Edukacyjnej Maciejówka należącej do pani Izabeli. Kolejnym gościem na naszym spotkaniu był pan Andrzej Kozłowski, który nie tylko głośno przeczytał wiersze J. Tuwima, ale również zmobilizował wszystkie dzieciaki do wspólnego recytowania wiersza. Na zakończenie wręczono dyplomy i nagrody (książki pani Izabeli Szewczyk) dla zwycięzców szkolnego konkursu plastycznego na najładniejszą zakładkę do książki. W konkursie tym I miejsce zdobyły: Nadia Zalejska i Zosia Wnuk z kl. III, II miejsce zajęła Amelia Molencka z kl. I, III miejsce zdobyli: Julia Kurzacz i Wiktor Łyszczarz z kl. I. Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkich natomiast zachęcamy do głośnego czytania. Pamiętajmy bowiem, że książka uczy, bawi i rozwija.

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

 

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Obejmuje najbardziej urokliwy fragment Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej z głębokimi dolinami rzecznymi Prądnika i Sąspówki.

W środę 17.06.2015r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję udać się do tego wyjątkowego miejsca. Wspólnie z przewodnikiem zachwycaliśmy się pięknymi krajobrazami i bogactwem osobliwości przyrodniczych. Uczestnicy wycieczki zobaczyli m. in. Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, skałę Rękawicę, Maczugę Herkulesa i Kaplicę ,,Na Wodzie”. Zwiedziliśmy także Grotę Łokietka i ruiny Zamku Kazimierzowskiego. Wiele ciekawostek na temat fauny i flory parku poznaliśmy w Muzeum Przyrodniczym.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni z tej niesamowitej wyprawy, która pozostanie na długo w pamięci.

Music
bottom of page