Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Choroniu
V Ogólnopolski Konkurs ,,Wielka Liga Czytelników"
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie z naszej szkoły kolejny już raz przyłączyli się do Wielkiej Ligi Czytelników. Uczniowie czytali książki, pisali testy i zdobywali sprawności czytelnicze. W dniu 11 maja odbył się II etap kwalifikacyjny, który dawał przepustkę do etapu powiatowego. Naszą szkołę w etapie powiatowym reprezentowali : Dominika Cierpiał z klasy II, Milena Kozieł z klasy II i Adam Ociepka z klasy III. W dniu 28 maja etap powiatowy wyłonił zwycięzcę, którym został Adam Ociepka zdobywając tytuł I Wicemistrza Powiatu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom a szczególnie Adamowi .
Dzień Kobiet
W piątek 6 marca odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez uczniów klasy III. Chłopcy powitali zgromadzone panie , rodziców oraz koleżanki wierszem i życzyli im radości , zdrowia, pomyślności z okazji zbliżającego się ich święta. W drugiej części spotkania uczniowie zaprezentowali inscenizację bajki „Jaś i Małgosia” wg scenariusza J. Brzechwy. W tej inscenizacji czarownica była bardzo dobra dla dzieci, bo nagrodziła je słodkościami. Dzieci podzieliły się cukierkami z wszystkimi uczestnikami akademii, a sami zostali nagrodzeni gromkimi brawami za przygotowanie przedstawienia.
Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych''
Uczniowie naszej szkoły w dniu 5 marca uczcili pamięć ,,żołnierzy niezłomnych ". Byli to Polacy ,którzy po zakończeniu II wojny światowej nie pogodzili się z brakiem wolności i rządami komunistycznymi w Polsce. Podjęli walkę partyzancką w celu uniezależnienia Polski od Związku Sowieckiego. W tym dniu uczniowie klasy VII przygotowali plakaty, prezentację i film o losach żołnierzy , którzy oddali życie za wolną Polskę.
Spotkanie z Panią kynolog
W dniu 3 marca naszą szkołę odwiedziła pani kynolog Magdalena Janiec, która uświadomiła uczniom , co czuje pies i jakie ma potrzeby. Poinformowała dzieci jak zachować się przed obcym psem spotkanym przypadkowo na ulicy. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z realizacją zadać z Ogólnopolskiego Projektu Czytelniczego „ Czytam z Klasą” w spotkanie uczestniczyli uczniowie klas I-IV. Dzieci przyniosły karmę , która została przekazana na Schronisko w Zawierciu
Dzień Bezpiecznego Internetu
W dniu 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie i uczennice klasy VI i IV przygotowali krótkie przedstawienie na temat ochrony swoich danych. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję obejrzeć krótki film o bezpieczeństwie naszych danych w sieci i odpowiedzialności za treści, które udostępniamy. Mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie w las i każdy z nas dobrze się zastanowi, zanim podzieli się swoimi sprawami ze światem za pośrednictwem Internetu.
Pasowanie na czytelnika
W dniu 30 stycznia uczniowie klasy I po raz pierwszy przekroczyli progi szkolnej biblioteki. Podczas lekcji bibliotecznej mieli okazję zapoznać się z księgozbiorem biblioteki i jej regulaminem. Uczniowie wysłuchali bajkę ,,Calineczka", a następnie wykonali przepiękne ilustrację. Potem każdy mógł z półki wybrać swoją pierwszą książkę do czytania. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy . Mamy nadzieję, że będą często odwiedzać bibliotekę, a nowe książki dostarczą im wielu ciekawych i niesamowitych przeżyć.
Żywa lekcja historii
W dniu 27 stycznia naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna ,,Rekonstrukto", która zaprezentowała zebranym widzom pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień ‘39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy. Po zakończonym pokazie chętni mogli osobiście obejrzeć repliki broni, sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, przymierzyć hełmy, elementy umundurowania żołnierzy, mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną. Była to żywa lekcja historii.
Spotkanie z Policją
W dniu 9 stycznia w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu, odbyło się spotkanie w ramach działań profilaktycznych funkcjonariuszami policji Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie, Wydziału Prewencji, Zespołu ds. Nieletnich i Patologii/ Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, zagrożeń wynikających ze strony uzależnień od substancji psychoaktywnych, alkoholu, dopalaczy oraz idących za tym, konsekwencji prawnych, osób nieletnich. Policjanci wyjaśnili również w jakich przypadkach i kiedy wszczyna się postępowanie w przypadku demoralizacji. Policjanci zwrócili szczególna uwagę na zachowanie bezpieczeństwa przez dzieci w trakcie ferii zimowych , które dla policji zawsze są okresem wzmożonej pracy. Pogadanka odbyła się w trakcie zajęć lekcyjnych a uczestniczyli w niej uczniowie z klas od IV do VIII. Prelekcję poprowadził asp. Robert Lipiński.
Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta. W 1902 roku wybrał się on z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent stanął w obronie zwierzaka i nakazał jego uwolnienie. Całą historię zilustrowano komiksem w dzienniku "Washington Post". Historia zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku. Stworzył on nową zabawkę dla dzieci w formie pluszowego misia. Autor nazwał go Teddy's Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.
Tym samym pierwszy miś maskotka powstał 117 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Pluszowy miś przez lata był także bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol czy zwariowany miś z filmu „Ted”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu.
Uczniowie naszej szkoły również w tym dniu uczcili to święto. Na zorganizowanych warsztatach Misiowanki Przytulanki każdy mógł wykonać swojego Misia Przytulisia. Uczniowie wypychali, kleili, ozdabiali i ubierali swojego misia. Zabawa była doskonała a efekty możemy podziwiać na zdjęciach.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Jak co roku 20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klasy trzeciej podjęli wyzwanie przygotowania i przedstawienia prezentacji praw dziecka, które powinny przestrzegać i realizować osoby dorosłe. Uczniowie recytowali wiersz M. Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”. Uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawców przypomnieli zgromadzonym na sali uczniom i nauczycielom poszczególne prawa zapisane w Konwencji Praw Dziecka. Dzień ten ma nam przypominać na podmiotowość dzieci jak również, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji.
Śniadanie daje moc
Uczniowie klas I-III naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W listopadzie, dzięki wsparciu rodziców i pod kierunkiem wychowawców uczniowie przygotowali pyszne musy i soki owocowe oraz zdrowe przekąski. Przeprowadzono również pogadankę na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się, że trzeba jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach. Systematycznie sięgać po nabiał, ryby, mięso i ciemne pieczywo, a także pić wodę i soki owocowe. Na zakończenie uczniowie rozwiązali krzyżówkę, której hasłem było „Owoce są źródłem witamin”
Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości w dniu 7 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, następnie uczniowie z klasy VII zaprezentowali prawdziwą lekcję patriotyzmu. Przypomnieli o ważnych wydarzeniach historycznych w dziejach naszego narodu, jaką przeszedł nasz kraj do 11 listopada 1918roku. Na koniec wszyscy obejrzeli film ,,Droga do wolności”.
Udział w akcji ,,Szkoła Pamięta"
W dniu 25 października 2019r. uczniowie z naszej szkoły z klasy V, VII i VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Głównym celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolości, szczególnie tych, którzy byli związani z historią naszej miejscowości i lokalnej społeczności.
W tym celu uczniowie udali się na pobliski cmentarz oraz mogiłę żołnierzy poległych na Dębowcu aby:
- uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, zmarłych nauczycieli z naszej szkoły,
- posprzątać bezimienne i opuszczone groby,
- zapalić znicze
- upamiętnić miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi naszej miejscowości.
Była to doskonała okazja, aby tuż przed 1 listopada, kiedy to w szczególny sposób pamięta się o zmarłych porządkując i zapalając znicze, wspomnieć zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej jaki i lokalnej.
Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań o czym musimy pamiętać i przekazywać młodemu pokoleniu.
Ślubowanie pierwszaków
Dnia 18.10.2019 uczniowie pierwszej klasy oficjalnie dołączyli do grona uczniów naszej szkoły. Zanim jednak zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor, pokazali nam, że są na to gotowi. Pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Z powagą ślubowali, że będą godnie reprezentować naszą placówkę zawsze i wszędzie. Pani dyrektor przypieczętowała te słowa symbolicznym ołówkiem, po czym wręczyła uczniom legitymacje szkolne. Uczniowie starszych klas brawami powitali młodszych kolegów, nagradzając także w ten sposób wspaniały występ. Asiu, Magdo, Bartku, Oskarze, Aleksie i Alku – witamy na pokładzie! Przed Wami kilka lat pracy. Życzymy Wam samych sukcesów w nauce i miło spędzonych szkolnych dni. Powodzenia!
Święto nauczycieli i pracowników szkoły w Choroniu
W dniu 10 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy przypadający w dniu 14.10 Dzień Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor serdecznie powitała zaproszonych gości – sołtysa Edwarda Mizerę, radnych naszej gminy – panią Ewę Masłoń i pana Bartosza Rajczyka, emerytowanych i czynnych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Następnie młodzi artyści - uczniowie klasy VIII i VII - brawurowo wykonali przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni program artystyczny, z którego można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o sposobie postrzegania nauczycieli przez młodzież. Występom towarzyszyły salwy śmiechu, a najciekawszy okazał się pokaz mody dla nauczycieli różnych przedmiotów – wiemy już, jak ubierać się zgodnie z obowiązującymi trendami. Dziękujemy Wam, drodzy uczniowie, za szczere życzenia i porady modowe, cieszymy się, że możemy być Waszymi nauczycielami i z radością obserwujemy Wasz rozwój.
Wycieczka do Wieliczki
Dnia 9 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły, z klas II -VIII mieli okazję i przyjemność zwiedzić kopalnię soli w Wieliczce – jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich. Kopalnia ta to zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, zaszczytem jest więc możliwość jej zwiedzenia.
Zanim jednak dotarliśmy do Wieliczki zatrzymaliśmy się na krótko w Krakowie – przepięknym mieście Małopolski. W czasie spaceru ulicami Krakowa pozdrowiliśmy Smoka Wawelskiego, usłyszeliśmy hejnał z wieży Kościoła Mariackiego i rozejrzeliśmy się po rynku, podziwiając jego piękno.
W Żywym Muzeum Obwarzanka własnoręcznie uformowaliśmy ten znany wszystkim przysmak krakowski. Po upieczeniu uznaliśmy, że to najlepsze obwarzanki jakie w życiu jedliśmy.
W Wieliczce oczekiwali na nas przewodnicy, którzy z werwą oprowadzili nas po kopalni. Ciekawie opowiadali o dawnych sposobach wydobywania soli, o pracujących w kopalni górnikach, ich zwyczajach i ciężkiej pracy, a także o legendach związanych z tym miejscem. Kopalnia ta obecnie to nie tylko muzeum, ale także miejsce, w którym odbywają się koncerty i spektakle teatralne. A wszystko to kilkaset metrów pod ziemią!
Był to niezapomniany dzień pełen wrażeń. Dziękujemy organizatorowi wycieczki i naszym rodzicom za to, że umożliwiają nam poznawanie tak cudownych miejsc.
Głośne czytanie z Gangiem Słodziaków
W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, która ma inspirować dzieci do codziennego czytania.
Od poniedziałku 16 września do końca miesiąca codziennie na długiej przerwie mieliśmy okazję wysłuchać opowieści o niezwykłych przygodach Gangu Słodziaków z leśnej polany. W role lektorów wcielili się uczniowie, nauczyciele bibliotekarze oraz nasza pani dyrektor Dorota Mizera.
Uczniowie, którzy przychodzili posłuchać magicznych opowieści, po każdym czytaniu otrzymywali naklejki, które wklejali do albumu. Każdy uczeń, który zebrał odpowiednią ilość naklejek, przystąpił do testu sprawdzającego wiedzę na temat poznanych historii leśnych przyjaciół. Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. I-IV. Najlepszymi słuchaczami przygód Słodziaków okazali się:
Joanna Ociepka- kl. I
Antonina Masłoń – kl. II
Adam Ociepka – kl. III
Lena Kot – kl. IV
Ponadto wręczono także wyróżnienia. Otrzymali je:
Julia Ligus- kl. II
Szymon Dróżdż – kl. II
Hubert Janas – kl. III
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i maskotki Słodziaków.
Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą dzieci i rodziców do wspólnego czytania. Pamiętajmy bowiem, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Dzień Chłopaka w naszej szkole
W dniu 26 września w naszej szkole odchodziliśmy przypadający 30 września Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta z klasy VI pod kierunkiem wychowawcy i pani pedagog przygotowały kilkuminutowy program artystyczny, w którym na wesoło przedstawiły różnice w postrzeganiu rzeczywistości przez chłopców i dziewczyny. Po wspólnym wykonaniu piosenki T. love – „Chłopaki nie płaczą” i złożeniu chłopcom życzeń z okazji ich święta dziewczyny z klasy V wręczyły chłopcom medale z napisami, z których wynikało, że w naszej szkole są sami bombowi chłopcy, ekstra chłopaki i najlepsi chłopcy pod słońcem. Wszystkiego najlepszego, chłopcy!
Sprzątanie Świata
W dniu 20 września w naszej szkole odbyła się akcja z cyklu Sprzątanie świata. W tym roku w całej Polsce przebiegała ona pod hasłem: Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! W naszej szkole tym razem postanowiliśmy unowocześnić formułę akcji i dostosować ją do tegorocznego hasła, jak zachęca fundacja "Nasza Ziemia" - ogólnopolski organizator akcji. Każda z klas miała inne zadanie do wykonania: przedszkolaki i klasy młodsze miały okazję nauczyć się m.in. dlaczego warto dbać o środowisko i jak prawidłowo segregować odpady, klasy IV i V wykonywały przedmioty upcycklingowe, czyli nowe, przydatne rzeczy z rzeczy już niepotrzebnych, np. zużytych plastikowych opakowań, klasa VI przeszła ulicami Choronia z ekologicznych happeningiem, klasa VII przygotowała dla całej społeczności szkolnej zdrowe przekąski a klasa VIII wykonała ekologiczne kwietniki oraz (aż do tej pory) opiekuje się stoiskiem Zero Waste na którym, zamiast wyrzucać niechciane i niepotrzebne przedmioty można je wymienić z innymi. Dzięki takiej formule obchodów Sprzątania świata uczniowie z pewnością zostali skutecznie zachęceni do aktywnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Narodowe Czytanie Nowel polskich
Nasza szkoła po raz kolejny aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Narodowe czytanie odbywa się corocznie w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w bibliotekach, w szkołach, w teatrach, na rynkach miast, w domach kultury.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie.
-
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
-
Dym – Maria Konopnicka
-
Katarynka – Bolesław Prus
-
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
-
Orka – Władysław Stanisław Reymont
-
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
-
Sachem – Henryk Sienkiewicz
-
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu zorganizowano 6 września 2019r. wspólnie z osobami, które nie rozpoczęły nauki we wrześniu 1939 r. Jest to kontynuacja udziału szkoły projekcie Przerwany Marsz, który rozpoczęliśmy podczas inauguracji roku szkolnego.
Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać nowelę Marii Konopnickiej pt. Dym. Utwór czytali: przedstawicielka pokolenia wojennego pani Krystyna Biała, nauczyciel j. polskiego pani Justyna Zalejska oraz uczniowie: Małgorzata Ociepka, Zofia Wnuk i Maciej Marchewka.
Wszyscy uczniowie w ciszy i skupieniu wsłuchali się w piękną opowieść o wzajemnej, bezinteresownej miłości matki i syna, opowieść ukazującą na przykładzie krótkiego wycinka z życia tych prostych i skromnych ludzi problem biedy, samotności i miłości matczynej i synowskiej.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
W dniu 2 września 2019r. w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2019/2020, roku szkolnego szczególnie ważnego, bo przypadającego w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym szczególnym dniu nasi uczniowie w sposób symboliczny rozpoczęli naukę z przedstawicielami wojennego pokolenia, biorąc udział w projekcie „Przerwany Marsz”: panią Alfredą Nocoń, panią Krystyną Białą, panią Zofią Kasprzyk, panią Stanisławą Pluta, panią Teodozją Kot, panią Marianną Peter, panią Henryką Masłoń, państwem Alicją i Stanisławem Pawłowskimi, państwem Bronisławą i Tadeuszem Zjawińskimi, dla których 1 września 1939r. przerwana została edukacja. Wybuch wojny i lata okupacji zabrały ich beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Wchodząc do szkoły z młodym pokoleniem, wnukami, prawnukami pokazali i udowodnili , że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne, że dzięki temu co oni przeżyli, dzięki temu, że oni wytrwali, w tej chwili uczniowie mogą spokojnie rozpocząć naukę pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Polskie Dzieci Wojny to nasze babcie i nasi dziadkowie, osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej – ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. Naszą uroczystość uświetnili również zaproszeni goście: wójt Gminy Poraj pani Katarzyna Kaźmierczak, radna pani Ewa Masłoń, radny pan Bartosz Rajczyk, sołtys wsi Choroń pan Edward Mizera. Podczas tego niecodziennego spotkania nie zabrakło wspomnień opisujących tamte tragiczne dni. Pani Krystyna Biała opowiedziała uczniom swoje przeżycia związane z wybuchem wojny. Była to prawdziwa lekcja historii, o której nigdy nie powinniśmy zapomnieć. Szukając miejsca w tym wielkim świecie powinniśmy dużą wagę przywiązywać do tego, co nas wiąże z przeszłością, z naszymi tradycjami. Pamiętając o historii budujemy przyszłość odważnie i mądrze aby nowe pokolenia mogły żyć lepiej.