top of page

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W środę 19 czerwca 2019r. nadszedł w końcu długo oczekiwany dzień zakończenia roku szkolnego, a tym samym początek zasłużonego dla wszystkich wypoczynku. Na apel przybyli zaproszeni goście: kierownik ZEAS w Poraju pani Anna Socha – Korendo, radni z naszej miejscowości: pani Ewa Masłoń i pan Bartosz Rajczyk, sołtys wsi Choroń pan Edward Mizera oraz sołtys wsi Dębowiec pani Anna Ociepka.

Podczas uroczystego apelu uczniowie Szkoły Podstawowej w Choroniu pożegnali rok szkolny 2018/2019 . Tradycyjnie były nagrody i wyróżnienia dla najlepszych uczniów.

Było to wyjątkowe pożegnanie. Po raz pierwszy od wielu lat mury naszej szkoły opuścili ósmoklasiści, którzy rozpoczną swą nową drogę edukacyjną w szkole średniej. Życzymy im spełnienia marzeń i wielu sukcesów w nowej szkole.

  Pożegnaliśmy również odchodzące na zasłużoną emeryturę dwie panie, od wielu lat związane z naszą placówką: panią Zofię Mosińską i panią Marię Torbus. Pani dyrektor, goście, nauczyciele oraz wychowankowie podziękowali za wspólne lata pracy, życząc na nadchodzące dni dużo zdrowia, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności.

 

Zdjęcia

Kotwica 28

KOPCIUSZEK

 

W dniu 14 czerwca 2019 roku młodzież z klasy czwartej, drugiej, szóstej, piątej przygotowała przedstawienie w języku polskim i angielskim pt."Kopciuszek" czyli „Cindirella". Dziewczynki wykonały również taniec do piosenki „Rain, rain go away". Opiekunem tego wydarzenia była Małgorzata Bartosik.

Zdjęcia

Kotwica 27
Kotwica 26

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

W dniach 10-12 czerwca 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Na własne oczy mogli podziwiać zabytki i miejsca historyczne naszej stolicy. Podczas pobytu uczniowie zwiedzili: Łazienki, Zamek Królewski, odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki Wojskowe, Centrum Nauki Kopernik, Grób Nieznanego Żołnierza. Mieli też okazję poruszać się warszawskim metrem.

Dzięki naszemu radnemu Panu Bartoszowi Rajczykowi, który przeznaczył swoje diety na dofinansowanie wycieczki, uczniowie mogli podziwiać panoramę Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki. Odwiedzili też siedzibę Polskiego Radia, gdzie mogli zapoznać się z praca radiowców, dziennikarzy i aktorów przy tworzeniu audycji dla dzieci i dorosłych. Dużo wrażeń dostarczyła również wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie uczniowie mieli okazję obejrzeć od kulis szatnie sportowców, zasiąść na miejscach honorowych w sali konferencyjnej, czy w lożach vipowskich.

Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom niezwykłych wrażeń. Na długo w pamięci pozostaną nam spędzone chwile w naszej stolicy.

Zdjęcia

Kotwica 24

DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

W naszej szkole obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się  już w przeddzień  tj.30 maja. Inauguracja imprezy miała miejsce w budynku szkoły na sali gimnastycznej, gdzie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Julia Noszczyk-przewodnicząca i Maciej Marchewka-zastępca dokonali jej otwarcia. Najpierw powitali wszystkich zebranych następnie złożyli życzenia bohaterom dnia czyli dzieciom. Przedstawiając program imprezy obiecali również, że to, co zostało zaplanowane, na pewno zapewni wszystkim atrakcyjną rozrywkę. 

   Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Dorota Mizera. Przede wszystkim skierowała serdeczne życzenia do wszystkich dzieci. Przy okazji nawiązała do obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży ,które mają już swoją długoletnią  tradycję. SDiM będzie obradował w tym roku w siedzibie parlamentu już XXV raz jak zawsze  1 czerwca. Dyrektor.szkoły zachęcała do starania się o udział w tym projekcie edukacyjnym, który kształtuje postawy obywatelskie i uczy aktywności społecznej.

     Na początek dobrej zabawy wystąpił zespół taneczny składający się z 6 dziewcząt. Tancerki zaprezentowały układ taneczny do energetycznej muzyki. Kolejnym punktem programu był konkurs Mam Talent, w którym swoje talenty zaprezentowali czterej uczestnicy:

-Aleksandra Rajczyk-śpiew

-Eliza Męcik-balet

-Małgorzata Ociepka-śpiew

-Nikodem Kapuściak - tae kwon-do

Jurorami oceniającymi występy byli: p. Katarzyna Kot, p. Barbara Marchewka, uczennica Julia Noszczyk, uczeń Maciej Marchewka

     W trakcie konkursu Mam Talent przybyli do nas goście w osobach:

-p. Katarzyna Każmierczak - wójt gminy

-p. Andrzej Kozłowski - przewodniczący

      Pani wójt przekazała dzieciom życzenia z okazji ich święta i w ciepłych słowach wyraziła nadzieję,jaką wszyscy dorośli pokładają w najmłodszych. Wszystkim życzyła dobrej zabawy.

   Jurorzy konkursu Mam Talent ogłosili zwycięzców wyłonionych w drodze losowania. I tak dwa 1.miejsca zdobyły uczennice: Eliza Męcik i Małgorzata Ociepka. Pozostałe 3.miejsce zajął Nikodem Kapuściak a 4. Aleksandra Rajczyk. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody.

   Dalsza część szkolnego Dnia Dziecka odbywała się na boisku szkolnym, gdzie rozgrywały się zawody sportowe.

Ważną konkurencją był mecz piłki nożnej, który rozegrały drużyny skompletowane przez p. Rafała Picza. Zwycięską okazała się drużyna Wojtka Bednarczyka.

Dużym powodzeniem cieszyły się gry i zabawy dla młodszych takie jak:

-sztafeta przeszkód

-sadzenie ziemniaka

-rzut do celu

-unihokej

-tor przeszkód

-bieg z piłeczką

-raczki

    Rozegrano także mecz w ringo.

Spośród zawodników wyłoniono zwycięzców, którymi byli:

-Lena Kot

-Krystian Czerwik

-Oskar Pidzik

-Dorian Lis

-Szymon Lech

-Antonina Masłoń

-Kaja Krzyczmonik

-Lena Gouda

      Tegoroczny Dzień Dziecka stał się okazją do wspólnej zabawy dzieci starszych i tych najmłodszych. W wesołej atmosferze toczyły się czasem zacięte boje o zwycięstwo. I chociaż wyłoniono zdobywców nagród to tak naprawdę nie było przegranych. Wszyscy bowiem doskonale się bawili.

DNI OTWARTE

 

W czwartek 9 maja br. zostały zorganizowane „Dni Otwartej Szkoły”. Uczniowie jak i rodzice mogli uczestniczyć w zajęciach otwartych. W ramach poznania pracy w szkole, dzieci z klasy „0” uczestniczyły w zajęciach klasy I przygotowanych przez p. I. Miśtal oraz w lekcji w klasie III przygotowanej przez p. R. Suszek. Uczniowie klasy III kończący pierwszy etap nauki byli obserwatorami lekcji przyrody w kl. VI przeprowadzonej przez p. M. Torbus i w lekcji WOS w klasie VIII przeprowadzonej przez p. L. Królak. Uczniowie klasy VI obserwowali zajęcia z fizyki w klasie VII prowadzone przez p. B. Cichoń, a następnie udali się na zajęcia z chemii do klasy VIII przygotowane przez p. A. Ryczek. Obserwacja zajęć miała na celu przybliżenie uczniom nowych przedmiotów w klasach programowo wyższych. Ta forma zajęć spodobała się dzieciom.

Kotwica 29
Kotwica 25

WYCIECZKA KLAS 0-III DO „OSIKOWEJ DOLINY”

 

„Osikowa Dolina” to magiczne miejsce, gdzie z darów przyrody można wykonywać śliczne ozdoby. Dnia 26 marca 2019r. dzieci z kl. 0-III udały się na warsztaty plastyczne do Koziegłów. Uczniowie wzięli udział w prezentacji o historii powstawaniu wiór osikowych i wykorzystywaniu ich do produkcji niezwykłych ozdób. Na warsztatach dzieci samodzielnie wykonały kurczaczka i ozdobny koszyczek. Prace wymagały cierpliwości i pomysłowości.. Wykonane prace zabrały ze sobą. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i szczęśliwe.

Zdjęcia

WITAJ WIOSNO W NASZEJ SZKOLE

 

„ Słoneczko złote mocno świeci to znak , że wiosna nadchodzi”, tymi słowami dzieci z kl II dn. 20 marca 2019 powitały zbliżającą się wiosnę. Krótka inscenizacja przypomniała nam o zmianach jakie następują w świecie zwierząt i roślin wiosną. Z okazji nadejścia wiosny uczniowie kl. I-VII wykonywali ciekawe i barwne prace na szkolny konkurs plastyczny pt. „ Zwiastuny wiosny”

A oto zwycięzcy:

Kategoria kl.I-II

  1. Lena Gołda kl. II

  2. Hubert Janas kl. II Antoni Gacek kl. I

  3. Lena Kot kl. III, Milena Kozieł kl. I, Dominika Cierpiał kl. I

Kategoria kl. IV-VII

  1. Anna Królak kl. VII

  2. Wojtek Bednarczyk kl. VII

  3. Kwiatkowska Marta kl. IV

Wyróżnienie

Emilia Rajczyk IV

Eliza Męcik kl. IV

Zdjęcia

Kotwica 23

Dzień Kobiet

 

W piątek 8 marca 2019r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. W każdym roku święto to obchodzimy bardzo uroczyście, pamiętając o paniach, zarówno tych dużych jak i tych małych. Na początku spotkania panowie z klasy IV złożyli wszystkim paniom i koleżankom życzenia. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć występ taneczny dziewcząt z klas VII-VIII. W dalszej części spotkania odbyły się wybory Miss Szkoły. O ten tytuł walczyło 7 kandydatek w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-IV i klas V-VIII. Dziewczynki musiały sprostać nie lada wyzwaniom, m.in. bieg z jajkiem, slalom z miotłą, taniec na gazecie. Ostatecznie największą liczbę punktów i tytuł Miss Szkoły zdobyły: Ania Michalska z kl. I i Natalia Szecówka z kl. VI. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia

Kotwica 22

Straż

 

8 marca 2019 r. zaprosiliśmy do naszej szkoły funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Myszkowa, a także strażaków OSP Choroń. Dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Celem spotkania było przeprowadzenie zajęć z uczniami na temat bezpieczeństwa w szkole oraz poza placówką, a także kształtowanie prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie z uwagą wysłuchali informacji dotyczących zagrożeń zewnętrznych oraz właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia, prawidłowego zawiadamiania o zaistniałym wypadku, niebezpiecznym zdarzeniu lub pożarze. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością numerów alarmowych oraz chętnie odpowiadały na pytania prowadzącego. Dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną, jakie informacje należy podać dzwoniąc pod numery alarmowe, a także jaka jest odpowiedzialność prawna nieletnich i konsekwencje niebezpiecznych czynów. Podczas rozmowy funkcjonariusz omówił kilka przykładów negatywnych zachowań młodych ludzi, które mogą narazić ich na odpowiedzialność karną. Jednocześnie zwracał uwagę na sposoby zapobiegania zagrożeniom, jakie obserwują strażacy podczas swojej codziennej służby. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi, odporności fizycznej i psychicznej. Prelegent st. kpt. Inż. Mariusz Szczepański zwrócił też uwagę na zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania prądu i gazu. Omówił też zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców. Strażacy mówili również o ogólnopolskiej kampanii społecznej: „Stop pożarom traw” Celem tej kampanii jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy. Uczniowie mogli również zobaczyć umundurowanie strażaków: -kombinezon do zbiorników wodnych w zimie; -kombinezon muchowy zakładany w sytuacji usuwania gniazd owadów. Każdy strażak, zarówno należący do Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, posiada przywilej posiadania własnego umundurowania. Mundur stanowi zarówno ubranie koszarowe, galowe, jak i bojowe. Możliwość noszenia munduru to nie tylko ogromny zaszczyt, ale również konieczność spełniania określonych zasad. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie naszym uczniom, w ciekawy sposób, wiadomości, które być może kiedyś pomogą im uratować życie innej osobie.

Zdjęcia

Kotwica 21

Szkolny Konkurs Recytatorski

We wtorek 5 marca 2019r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Recytatorski. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych – klasy I-III , IV-VI, VII-VIII. Do konkursu przygotowało się 16 uczniów, którzy podczas występu zaprezentowali wybrany utwór poetycki. Jury w składzie: Zofia Mosińska, Ilona Miśtal i Barbara Marchewka miało nie lada wyzwanie przy wyborze zwycięzców.

W kategorii klas I-III

I miejsce - Hubert Janas

II miejsce – Dominika

III miejsce – Szymon Dróżdż

W kategorii klas IV-VI

I miejsce –Wiktoria Szecówka

II miejsce – Eliza Męcik

W kategorii klas VII-VIII

I miejsce – Dominika Góra i Zofia Wnuk

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia

Kotwica 20

Dzień Życia Konsekrowanego 5 lutego 2019

,,W Mocy Bożego Ducha"-pod takim hasłem obchodziliśmy coroczny Dzień Życia Konsekrowanego. Honorowymi gośćmi w naszej szkole byli dominikanie; siostry i bracia ze wspólnoty Baranka. W czasie spotkania uczniowie mieli okazję poznać nowe osoby w zgromadzeniu oraz ich osobiste doświadczenia związane z powołaniem a także plany rozbudowy pustelni, która już wkrótce powiększy się o nowy dom dla braci.

Siostry i bracia przygotowali pantomimę na temat fragmentu Ewangelii wg św. Marka opisującego wskrzeszenie dwunastoletniej dziewczynki-córki Jaira. Występ sióstr i braci angażował uczniów, którzy poprzez współudział w inscenizacji nie tylko mieli okazję poznać tę historię ale też mogli odczytać przesłanie  z niej płynące.

 Podczas wspólnej modlitwy mieliśmy okazję usłyszeć piękny śpiew dominikański, który zawsze zachwyca i przenosi słuchających w klimat liturgii. Na koniec spotkania uczniowie wręczyli dostojnym gościom białe kwiaty.

Zdjęcia

Kotwica 19

Żywa lekcja historii

W dniu 07.01.2019 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Grupa artystyczna ,,Rekonstrukto " zaprosiła uczniów na pokaz historyczny ,,Ku niepodległości"- opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. W programie pokazu znalazły się pogadanki o : powstaniach narodowych, sytuacji pod zaborami, Józefie Piłsudskim i legionach, Romanie Dmowskim. Uczniowie mogli zapoznać się z strojami z epoki ( szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich ), kolekcją replik broni używanych przez powstańców i w czasie I wojny światowej. Poznali też ekwipunek i uzbrojenie. Podczas pokazu nie zabrakło również wspólnej zabawy. Chłopcy przeszli musztrę pod okiem żołnierzy, instrukcję walki na miecze a dziewczęta wcieliły się w rolę sanitariuszek, udzielając pierwszej pomocy. Tym samym ukazana została rola kobiet w walce o Niepodległość Polski. Na zakończenie każdy mógł przebrać się w strój i potrzymać broń. Dla każdego była to niezapomniana lekcja przybliżająca czasy gdy Polacy walczyli o niepodległość.

Zdjęcia

Kotwica 18
Kotwica 16

Uczniowie na Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim

 

Uczniowie naszej szkoły 7 grudnia 2018 r. udali sie do Tomaszowa Mazowieckiego na Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Było to niezwykłe przeżycie, zważywszy, że po 19 latach przerwy Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim powrócił do Polski. Na nowoczesnym obiekcie pierwszego dnia rywalizacji w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim zobaczyliśmy starty na 500 i 1000 metrów oraz zawody drużynowe. Zawodnicy do Tomaszowa przyjechali aż z 64 państw.   Wśród uczestników mogliśmy podziwiać Natalię Czerwonkę, Kaję Ziomek, Andżelikę Wójcik, Karolinę Bosiek, Karolinę Gąsecką. Wśród mężczyzn Zbigniewa Bródkę, Artura Wasia, Artura Nogala, Piotra Michalskiego, Damiana Żurka, Adriana Wielgata, Patryka Wójcika, Artura Janickiego.

Na trybunach nie zabrakło z naszej strony dopingu. Mieliśmy też okazję spotkać się z trenerem, panczenistom Jaromirem Radke, który odwiedził naszą szkołę we wrześniu, zawodnikiem Zbigniewem Bródką, trenerem reprezentacji Rosji Pawłem Abratkiewiczem , który wspólnie w latach młodości trenował i przyjaźnił się z Jaromirem Radke.

Uczniowie mogli też zdobyć autografy światowej klasy zawodników. Dla wszystkich było to niezwykłe przeżycie a sami uczniowie nie chcieli wyjeżdżać z Areny, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Wójta Gminy Poraj, który zasponsorował uczniom z naszej szkoły darmowy przejazd autokarem na tak prestiżowe zawody.

Zdjęcia

Uczniowie na Pucharze Świata w łyżwiarstwie szybkim

 

Uczniowie naszej szkoły 7 grudnia 2018 r. udali sie do Tomaszowa Mazowieckiego na Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Było to niezwykłe przeżycie, zważywszy, że po 19 latach przerwy Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim powrócił do Polski. Na nowoczesnym obiekcie pierwszego dnia rywalizacji w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim zobaczyliśmy starty na 500 i 1000 metrów oraz zawody drużynowe. Zawodnicy do Tomaszowa przyjechali aż z 64 państw.   Wśród uczestników mogliśmy podziwiać Natalię Czerwonkę, Kaję Ziomek, Andżelikę Wójcik, Karolinę Bosiek, Karolinę Gąsecką. Wśród mężczyzn Zbigniewa Bródkę, Artura Wasia, Artura Nogala, Piotra Michalskiego, Damiana Żurka, Adriana Wielgata, Patryka Wójcika, Artura Janickiego.

Na trybunach nie zabrakło z naszej strony dopingu. Mieliśmy też okazję spotkać się z trenerem, panczenistom Jaromirem Radke, który odwiedził naszą szkołę we wrześniu, zawodnikiem Zbigniewem Bródką, trenerem reprezentacji Rosji Pawłem Abratkiewiczem , który wspólnie w latach młodości trenował i przyjaźnił się z Jaromirem Radke.

Uczniowie mogli też zdobyć autografy światowej klasy zawodników. Dla wszystkich było to niezwykłe przeżycie a sami uczniowie nie chcieli wyjeżdżać z Areny, która zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Wójta Gminy Poraj, który zasponsorował uczniom z naszej szkoły darmowy przejazd autokarem na tak prestiżowe zawody.

Zdjęcia

Barbórka

 

W przededniu górniczego święta we wtorek 3.12.18 gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli górniczego stanu: pana Edwarda Jona i pana Adama Frątczyka. Obaj panowie, choć są już górnikami na emeryturze, chętnie dzielą się doświadczeniami ze swej pracy. Na początku spotkania wyjaśnili symbolikę znaków znajdujących się na mundurze górnika, marynarce i czapce. Dzieci interesowały się kolorystyką pióropuszy przy górniczym nakryciu głowy. Zainteresowanie budziły także guziki munduru zdobione herbem górników, których jest 29. Opowieść o patronie górników św. Barbarze wyjaśniła symbolikę tej liczby, która jest nawiązaniem do wieku patronki.

W czasie spotkania dzieci miały okazję zadawać pytania gościom, którzy chętnie na nie odpowiadali, posługując się charakterystyczną dla górników gwarą śląską. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć sztylety i szable, które są elementem dopełniającym galowy strój górnika. Była także okazja do zaśpiewania górniczych piosenek, których nauczył pan Edward Jon.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami za spotkanie oraz życzeniami dla obu panów z okazji nadchodzącej Barbórki.

Kotwica 17
górnik1.jpg
górnik2.jpg

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki.

Uczniowie naszej szkoły uczcili to święto 23 listopada przynosząc do szkoły swoje misie.

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear,co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami.

Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci.

Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.

Zdjęcia

Kotwica 15
Kotwica 13

Dzień Zdrowego Śniadania.

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, klasy I III  zorganizowały w dniu 23 XI  

„Dzień Zdrowego Śniadania”. Klasa III przygotowała surówkę z marchewki i jabłka, klasa II owocowe koreczki, a pierwszaki kolorowe kanapki.Nie zabrakło również zdrowych soków owocowych. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą i zaangażowaniem. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączony był z przypomnieniem zasad zdrowego żywienia. Akcja dała uczniom nie tylko okazję do wspaniałej zabawy, ale również szansę na integrację grupy oraz zwiększenie świadomości w zakresie zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Więcej zdjęć

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dziecko zostało uznane za człowieka, za istotę, z którą trzeba się liczyć, której nie wolno wieść na smyczy, lecz należy kierować nią umiejętnie, z rozwagą, wysiłkiem umysłu, uczucia i woli.

Janusz Korczak

 

We wtorek 20 listopada 2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uczniowie klasy 8 przygotowali z tej okazji apel poświęcony prawom, jakie przysługują wszystkim dzieciom. Na początku spotkania chłopcy przedstawili zgromadzonym główne założenia akcji. Następie zadaniem zgromadzonych uczniów było odgadnięcie, na podstawie odgrywanych przez starszych kolegów scenek, o jakie prawo dzieci chodzi. W dalszej części spotkania ósmoklasiści przypomnieli najważniejsze prawa dzieci oraz wskazali osoby i instytucje, do których można się zgłaszać w przypadku naruszenia ich praw. Na zakończenie spotkania ósmoklasiści przypomnieli również obowiązki, jakie dzieci powinny wypełniać.

Zdjęcia

Kotwica 14

Pomagamy Polakom na Wileńszczyźnie

 

Kolejny już raz uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły włączyli się w pomoc Polakom mieszkającym na Litwie w rejonie Wileńskim. Akcja oparta jest na idei charytatywnej i patriotycznej. Polega na zbiórce artykułów, którymi w okresie przedświątecznym będą obdarowani Polacy mieszkający na Kresach, w tym m.in. z Gminy Mickuny. Wraz z Gminą Poraj zbieraliśmy maskotki, materiały i przybory szkolne, słodycze oraz artykuły spożywcze. Serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy włączyli się w pomoc Rodakom na Kresach.

20181115_120155.jpg
Kotwica 12

Narodowe Święto Niepodległości

 

W dniu 9 listopada cała społeczność naszej szkoły uczciła 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu odbyła się uroczysta akademia, która była zwieńczeniem rocznych przygotowań pt. ,,W drodze do Niepodległej". W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pan Andrzej Pawłowski - przewodniczący Rady Gminy Poraj, pan Edward Mizera - sołtys wsi Choroń, pani Anna Ociepka - sołtys wsi Dębowiec, nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły.

W ramach przygotowań do tego wydarzenia w ciągu całego roku podjęliśmy wiele różnych działań i konkursów:

  • ,,Symbole Polskiej Wolności" -konkurs wiedzowo- plastyczny- trwał 10 tygodni (od lutego do maja 2018r.)

  • 22 lutego uczniowie wraz z opiekunami byli w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II na wystawie ,, Orzeł Biały w Drodze ku Niepodległej".

  • ,, Ku Niepodległości - zrywy powstańcze " - wieloetapowy konkurs historyczny ( marzec)

  • Za udział w cyklu ,, Zmagania o Niepodległość Polski do listopada 1918 roku ", w ramach którego odbyły się szkolenia w Instytucie Pamięci Narodowej oraz lekcje pokazowe, koordynator działań pani Lidia Królak otrzymała certyfikat Ministra Edukacji Narodowej.

  • 19 kwietnia społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu ze starszym chorążym sztabowym panem Jerzym Maszczykiem.

  • ,, A to Polska właśnie " - gminny konkurs czytelniczy (25 kwietnia)

  • ,, Ku Niepodległości " - bicie rekordu szkoły w jednoczesnym kręceniu hula- hop (30 maja).

  • Powstanie Listopadowe w komiksie- konkurs plastyczny - czerwiec.

  • ,, Niepodległość "- konkurs literacki na wiersz o tematyce niepodległościowej (czerwiec).

  • ,, Wolność dziś- mogę się rozwijać i odnosić sukcesy " - w ramach tego przedsięwzięcia w dniu 25 września odbyło się spotkanie ze znanymi sportowcami: olimpijczykiem Jaromirem Radke i quadowcem Damianem Rajczykiem.

 

Uroczysta akademia rozpoczęła się od obejrzenia spotu niepodległościowego przygotowanego przez IPN w Katowicach. Następnie wszystkich zgromadzonych przywitała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej Dorota Mizera, która nawiązując do obchodzonego święta, rozpoczęła swoje przemówienie od słów: ,,W tym roku to wyjątkowa, bo 100. rocznica, ale jak każda, przypomina nam o szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. 11 listopada to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa." Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach akcji ,,Rekord dla Niepodległej" ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej.

W następnej kolejności wystąpili uczniowie prezentując losy Polski i Polaków , którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. W ramach obszernej inscenizacji uczniowie zaprezentowali:

  • inscenizację przysięgi Tadeusz Kościuszki na rynku krakowskim oraz film z wycieczki do Szczekocin pt.,, Szlakiem Tadeusza Kościuszki "- uczniowie klasy VI

  • prezentacje multimedialną o powstaniu listopadowym - uczniowie klasy VII

  • inscenizację powstania styczniowego - uczniowie klasy V

  • inscenizację Odzyskanie Niepodległości - uczniowie klasy VIII

  • wiersze i piosenki dotyczące symboli narodowych - uczniowie klasy IV, I, III

  • taniec o fladze - dzieci z oddziału przedszkolnego

  • prezentację multimedialną ,, Niepodległość dziś " - klasa II

 

W tym doniosłym dniu pamiętajmy, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia w wolnym kraju. Losy państwa polskiego podczas jego długiej historii były zmienne. Bywały okresy, w których dobrze się rozwijało i odgrywało ważną rolę w Europie. Jednak nadszedł również moment , kiedy Polska utraciła niepodległość - jej terytorium zostało podzielone pomiędzy trzy sąsiadujące państw. Od tego czasu nasi przodkowie walczyli o wolność. Dzięki ich wysiłkom i ofiarom Rzeczpospolita Polska jest dziś niepodległym państwem. Wspólne pochodzenie, dzieje, tradycje, ten sam język i zamieszkanie na określonym terytorium przyczyniły się do powstania narodu. Narodu dumnego ze swojej historii, wspólnoty i symboli narodowych.

Musimy jednak pamiętać, że wolność nie jest nam dana na zawsze. Wymaga od każdego z nas troski o dobro wspólne jakim jest Ojczyzna. Dzięki poświęceniu naszych przodków, determinacji i umiłowaniu Ojczyzny możemy dziś żyć i rozwijać się w wolnym, pięknym i demokratycznym kraju.

Zdjęcia 

Kotwica 11

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

W dniu 24 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę. Pani dyrektor Dorota Mizera nie miała najmniejszych wątpliwości, gdy dotykając ramion dzieci wielkim ołówkiem, z dumą przyjmowała je do grona uczniów naszej szkoły. Uroczystość uświetnili  uczniowie klasy IV deklamując wierszyk, w którym deklarowali dzieciakom swoją pomoc oraz rodzice wręczając im ogromne rogi obfitości. Każdy pierwszoklasista otrzymał również pamiątkowy dyplom i okolicznościową przypinkę. Następnie rodzice zorganizowali dla dzieci słodki poczęstunek w klasie.Był to bardzo miły i pełen niezapomnianych wrażeń dzień.

Zdjęcia

Kotwica 10

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15 października 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przygotowali ją uczniowie z klas starszych pod kierunkiem Małgorzaty Bartosik.Oprawę plastyczną zapewniła p. Jolanta Kocop. Wiele miłych i ciepłych słów popłynęło w kierunku wszystkich pracowników oraz emerytów od pani dyrektor Doroty Mizery, zastępcy wójta p.Katarzyny Kaźmierczak oraz sołtysa Edwarda Mizery. Uczniowie uczcili to święto  pięknymi wierszami, piosenkami w języku angielskim oraz kwiatami.

Zdjęcia

Kotwica 9
Kotwica 8

Wybory Mistera Szkoły

 

W piątek 28.09.2018 r. uczciliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Tradycyjnie podczas spotkania odbyły się wybory na Mistera Szkoły. W tym roku kandydowali uczniowie klas II-VIII: Adam, Michał, Tomasz, Gracjan, Bruno i dwóch Igorów. Jak zawsze panowie musieli się wykazać zarówno wiedzą, jak również różnymi umiejętnościami, wśród konkurencji było bowiem m.in. skakanie przez skakankę czy rysowanie portretu koleżanki. Chłopców oceniało jury, w skład którego weszły uczennice z klas VI-VIII oraz nauczyciel – pani Żaneta Wojciechowska. Po zaciętych bojach tytuł Mistera Szkoły zdobył Gracjan z kl. VIII. Po spotkaniu koleżanki z poszczególnych klas wręczyły swoim kolegom drobne upominki.

dzień_chłopaka.jpg

Czytamy ze Słodziakami

W dniu 27 września w naszej szkole gościły Słodziaki. Uczniowie w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania wzięli udział w zorganizowanym przez rodziców, dziadka i wychowawczynię oddziału przedszkolnego przedstawieniu. Aktorzy : narrator Magdalena Ociepka -Chlond , Ryś Rysio Grzegorz Amurski , Osa Ludwika - Ewa Masłoń w przepięknych przebraniach wcielili się w rolę bohaterów przygody ,,Co się stało na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków" o Ryś Rysiu. Była to ostatnia przygoda z książeczki o przygodach Gangu Słodziaków. Wcześniejsze przygody uczniowie klas I-IV i oddziału przedszkolnego poznawali na lekcjach, podczas których nauczyciele systematycznie wprowadzali ich w świat Słodziaków. Dodatkowo uczniowie zbierali naklejki Słodziaków w mini- albumach, które miały inspirować do codziennego czytania. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i nie krytą fascynacją wysłuchali opowiadania. Całości dopełniły piękne stroje aktorów i dekoracja. Na koniec nie zabrakło zdjęć ze Słodziakami ,które uczniowie przynieśli w tym dniu do szkoły. Zorganizowane przedsięwzięcie miało na celu zachęcenie uczniów do codziennego czytania, które pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.

Więcej zdjęć

20180927_095958.jpg
Kotwica 7

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W czwartek 27 września 2018 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, która trwała 10 dni. Podczas szkolnego apelu kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze. Przygotowali także plakaty wyborcze, na których zamieścili najważniejsze punkty programu.

W dniu wyborów w sali gimnastycznej uczniowie głosowali na uprzednio przygotowanych kartach do głosowania zawierających nazwiska wszystkich kandydatów. Głosowali przez postawienie znaku X przy nazwisku wybranego kandydata.  

Po podliczeniu wszystkich głosów komisja wyborcza przedstawiła wyniki:

Przewodnicząca – Julia Noszczyk kl. VII

Zastępca przewodniczącego – Maciej Marchewka kl. VI

Sekretarz – Piotr Gajczyk kl. IV

Członkowie :

Tomasz Bajor

Amelia Molencka

Nikodem Kapuściak

Kajetan Michalski

Więcej zdjęć

20180927_102114.jpg
Kotwica 6

Rajd do Zaborza

W dniu 26 września uczniowie naszej szkoły w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu wzięli udział w rajdzie do Zaborza. W tym dniu uczniowie ze swoimi wychowawcami, rodzicami, aktywnie włączyli się w wydarzenia promujące sport i aktywność fizyczną. Uczniowie bardzo chętnie maszerowali poznając walory naszego krajobrazu. W nagrodę za wysiłek wszyscy otrzymali upieczone kiełbaski.

Europejski Tydzień Sportu jest odpowiedzią na spadający coraz bardziej poziom aktywności społecznej. Brak aktywności fizycznej nie tylko negatywnie wpływa na społeczeństwo i zdrowie ludzkie, jest również kosztowny dla gospodarki. Ponadto sport może się przyczynić do wzmocnienia tolerancji i postaw obywatelskich w całej Europie. Promowanie roli sportu jako narzędzia włączenia społecznego pomoże stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoi europejskie społeczeństwo. Europejski Tydzień Sportu ma na celu promocję sportu i aktywności fizycznej oraz pogłębianie wiedzy na temat ich licznych korzyści. Inicjatywa ta powstała z myślą o wszystkich obywatelach, bez względu na wiek, pochodzenie lub poziom sprawności. Ma umożliwić współpracę osób prywatnych, organów publicznych, ruchów sportowych i organizacji. Dzięki ukierunkowaniu na inicjatywy ma zachęcać Europejczyków do regularnej aktywności fizycznej i stworzyć możliwość częstszego uprawiania sportu na co dzień.W ramach tej inicjatywy w naszej szkole odbyło się jeszcze spotkanie ze sportowcami ,,Blaski i cienie w życiu sportowca" oraz biegi terenowe dla uczniów klas starszych.

Więcej zdjęć

20180926_113702.jpg
Kotwica 5
Kotwica 4

Spotkanie ze sportowcami

 

We wtorek 25 września miało miejsce uroczyste otwarcie odnowionej Sali gimnastycznej, która dzięki staraniom Urzędu Gminy, zyskała nie tylko nową kolorystykę, ale także nową bezpieczną nawierzchnię. Moment otwarcia Sali gimnastycznej zbiegł się z obchodzonym w naszej szkole Europejskim Tygodniem Sportu, a uświetnili go zaproszeni goście – uznani polscy sportowcy: Olimpijczyk Pan Jaromir Radke - panczenista i Mistrz Polski Pan Damian Rajczyk –Quadowiec. Wielkim zaszczytem było gościć takich mistrzów, którzy wraz z przedstawicielami gminy: p. Katarzyna Kazimierczak, przewodniczącym Rady Gminy Panem Andrzejem Pawłowskim, kierownikiem Panem Andrzejem Kozłowskim, Radnym Edwardem Mizerą oraz Panią dyrektor szkoły Dorotę Mizerę dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Tym samym sala gimnastyczna została udostępniona do użytku szkolnego. To miejsce w naszej szkole jest bardzo ważne, bo służy nie tylko do zajęć sportowych, ale tez w niej odbywają się szkolne uroczystości i ważne wydarzenia z udziałem społeczności lokalnej.

Przybycie zaproszonych sportowców było dla dzieci i grona pedagogicznego dużą atrakcja. Obaj panowie opowiadali o swoich osiągnięciach, prezentując zdobyte trofea. Pan Jaromir Radke – polski olimpijczyk przywiózł nie tylko puchary i medale ale także strój panczenisty i panczeny , które dzieci mogły obejrzeć i poznać ich specyficzna budowę. Podobnie Pan Damian Rajczyk, który jest absolwentem naszej szkoły i mieszkańcem Choronia, przyjechał swoim Quadem, którym pokonuje trudne i niebezpieczne trasy rajdowe. Jako mistrz Polski mógł pochwalić się wieloma pucharami i swoim strojem Quadowca. Obaj Panowie opowiadali o blaskach i cieniach swojej kariery sportowej.

Spotkanie z takimi znakomitymi gośćmi pozwoliło rozbudzić zainteresowania naszych dzieci sportem. Równocześnie nasi mistrzowie uświadamiali im, że sukces to nie tylko talent, ale, przede wszystkim ciężka praca. Aby osiągnąć doskonałą formę w każdej dziedzinie, trzeba być bardzo zdyscyplinowanym i wytrwałym. Na koniec spotkania nasi mistrzowie rozdawali autografy.

Więcej zdjęć

20180925_100553.jpg
Kotwica 3

Sprzątanie Świata

Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się corocznie na całym świecie w trzeci weekend września.

Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Tegoroczne hasło brzmi: „Pomagajmy Ziemi - codziennie".

W naszej szkole akcję tę przeprowadziliśmy w piątek 21 września. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Akcję rozpoczęliśmy apelem, który prowadzili uczniowie z klasy V. Przedstawili informacje na temat prawidłowego segregowania odpadów, recyklingu oraz przybliżyli zgromadzonym cele przyświecające temu przedsięwzięciu. 

Akcja została zorganizowana we współpracy z Gminą Poraj, która zapewniła szkole worki, jednorazowe rękawice oraz odbiór zebranych śmieci. Uczniowie posprzątali teren w najbliższej okolicy szkoły, kościoła oraz przy głównych ulicach naszej miejscowości, przynosząc wypełnione po brzegi worki.

Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.
Taka akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać, natomiast zebrane przez uczniów śmieci uświadamiają nam, że problem związany z zaśmiecaniem środowiska jest wciąż aktualny.

Narodowe Czytanie ,,Przedwiośnia” S. Żeromskiego

 

W piątek 7 września 2018r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie- to  zainicjowana  w  2012r.  przez  Prezydenta  Rzeczypospolitej  ogólnopolska  akcja publicznej lektury  największych  polskich  dzieł  literackich.

Na początku spotkania uczniowie poznali główną ideę akcji oraz wysłuchali listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie uczennice klasy VIII przedstawiły zgromadzonym najważniejsze informacje na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego. W dalszej części spotkania wybrane fragmenty ,,Przedwiośnia” przeczytali panowie: Andrzej Pawłowski - przewodniczący Rady Gminy Poraj wraz z synem Mateuszem Pawłowskim – absolwentem naszej szkoły. Fragment przedstawiał rozmowę Cezarego Baryki z ojcem na temat wizji szklanych domów.

Więcej zdjęć

Kotwica 2
20180907_125834.jpg
Kotwica 1

Dnia 3 września 2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019.

Na początku głos zabrała pani dyrektor Dorota Mizera, która serdecznie przywitała wszystkich nauczycieli, uczniów, rodziców oraz przybyłych na tę uroczystość gości: wójta Gminy Poraj pana Łukasza Stacherę, radnego pana Andrzeja Pawłowskiego, sołtysa wsi Choroń pana Edwarda Mizerę. Dyrektor szkoły serdeczne słowa powitania skierowała w szczególności do uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej oraz przedszkolaków, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły.

W dalszej części spotkania uczniowie klasy piątej przedstawili swój program artystyczny, podczas którego przywitały nowy rok szkolny wierszem i piosenką. Uczniowie swoim kolegom życzyli zdobywania jak najlepszych ocen, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Poraj pan Łukasz Stachera, który życzył wszystkim przyjemnej i owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

Kolejnym punktem spotkania było uroczyste posadzenie dębu – symbolu niepodległości z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na zakończenie pani dyrektor przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego, a następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Więcej zdjęć

20180903_091521.jpg
bottom of page